OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

“Ortada bir skandal yok”

GÜNDEM/MANŞET

Uzmanlar, ortada bir skandal yok. İznik’te asfaltla kaplanan mozaikler bir skandalmış gibi gösterildi. Gerçeği yansıtmıyor dedi.
Arkeolojik alanda yayın yapan Arkeofili adlı site “İznik’te Asfaltla Kaplanan Mozaikler Bir Skandal Değil” görüşüne yer verdi.
Erman Ertuğrul’un haberine göre, yayın organlarının İznik’te bulunan ve sağa sonra üzeri asfaltla kaplanan zemin mozağinde yazıldığı gibi bir skandalın söz konusu olmadığı görüşüne yer verildi.

Arkeofili.com sitesinde yer alan haber şöyle:
Bursa’nın İznik ilçesindeki bir sokakta kanalizasyon çalışmasında ortaya çıkan Roma dönemi mozaikleri kumla kapatıldıktan sonra asfalt döküldü. Fakat sanıldığı gibi ortada bir skandal yok.

İznik’te Asfaltla Kaplanan Mozaikler Bir Skandal Değil
Birçok yayın kuruluşu tarafından verilen ve herkes tarafından skandal olarak algılanan olayda aslında büyük bir hata yok. Söz konusu mozaiklerin kazısı için kamulaştırma çalışmalarının yapılamadığı ve yerinde sergilenmeyeceği göz önüne alındığında mozaiklerin yerinde kalması belki de herkes için en iyisi.
Olayla ilgili çıkan haberleri okuduğunu fakat net bir tahribatın olmadığını belirten Tüm Restoratörler Derneği Başkanı Nazım Can Cihan, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada, “Epey derin bi sondaj çukuru içinde sanırım mozaik döşeme. Yine sanırım geotekstilin üzerine yada direkt mozaiğin üzerine bi asfaltlama çalışması olmamış. Geotekstil ile ve kumla korumaya alınmış bir mozaik direkt olatak asfalttan zarar görmeyebilir ama yeniden doldurulmuş olması ulaşımı güçleştirmeyle birlikte sürece yayılan (ağırlık nedeni ile harç tabakasında kırılma, göçme, kayma vs gibi) deformasyonlar olası hale gelebilir.” dedi.

İznik’te Asfaltla Kaplanan Mozaikler Bir Skandal Değil
Alanı görmeden sadece haber üzerinden söyleyebildiklerinin bunlar olduğunu belirten Cihan, “Aslında hemen görüp kaldırmamış olmaları iyi bile diyebilirim, çünkü yaygın bir yerinde korumama anlayışı hakim mozaik eserlerde. Asfaltla arasındaki ayırıcı katmanı nasıl yaptıklarını bilmiyorum fakat asfaltlama çalışmasında titreşimli silindir kullanıldıysa bu sakınca doğurabilir.” dedi.
Cihan sözlerine şöyle devam etti: “Mozaikler yüzeye çok yakın değil. Asfaltın zarar verebileceğini düşünmüyorum. Kamulaştırma olsa ve tüm döşeme açığa çıkarılsa yerinde koruma ve sergileme yapılmayacağından emin olduğum için de hiç üzülmedim bu uygulamaya. Aman aman hatalı bir durum olarak da görmüyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT