OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Kadın vekil kadın bakana sordu

SİYASET/SÜRMANŞET

 

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 12 Aralık’ta Resmi gazetede yayımlanan Ailenin Korunmasına Dair Kanunun uygulaması hakkındaki yönetmeliğin kaldırılmasının gerekçesini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na sordu.

Türkiye’de neredeyse her gün bir kadının şiddet kurbanı olduğunu belirten Altaca Kayışoğlu, “Sadece bu yılın ilk on ayında 170 civarında kadın cinayetinden söz edebiliriz.

Kaldı ki, bu sayı son beş yıl hesaba katıldığında dört haneli rakamları aşıyor.(Bilinen kadın cinayeti sayısı 1200’ü geçmiş durumda.)

Tabii bu istatistiğe yansıyan kadın cinayetleri, bunun çok daha fazla olma olasılığı var.

Bu nedenledir ki iktidar gücünü elinde bulunduranların bu konuda yapacağı her türlü girişme hiçbir şekilde siyasi beklentimiz olmadan sonuna kadar destek vereceğimizi öncelikle belirtmek isteriz.

Ancak; bir yandan Özgecan Yasası’nın çıkarılması için çaba gösterilirken, diğer yandan Ailenin Korunmasına Dair Kanununun uygulamasına yönelik yönetmeliğin kaldırılmış olması, ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ sözünü hatırlatmaktadır” açıklamasında bulundu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bakan Ramazanoğlu’na 12 Aralık 2015’te Resmi gazetede yayımlanarak kaldırılan yönetmeliğin gerekçesini sorarken, kaldırılan yönetmeliğin yerine yenisinin hazırlanıp hazırlanmadığını, olası bir durumda ailenin korunmasına ilişkin olaylarda uygulamada ortaya çıkacak boşlukların nasıl doldurulacağının da açıklanması gerektiğini vurguladı.

Altaca Kayışoğlu, böyle bir uygulamaya gidilirken, konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınıp alınmadığını da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na sordu.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Ramazanoğlu’na son sorusu işe şu oldu:

“Bu yönetmeliği yürürlükten kaldırma neticesinde kadını şiddete mahkum ederek mi aileyi korumayı amaçlıyorsunuz?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON SİYASET

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT