OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

İmparatorun yemeği

GÜNDEM/MANŞET

 

İ.S 1. yüzyıl Roma döneminde İmparator Publius Aelius Traianus Hadrianus’un en sevdiği yemeğin yayın balığı olduğu ortaya çıktı. İznik müze müdür vekili Mehmet Hasan Bozkurt, “Kaynaklar 117-138 yıllarında Roma imparatoru olan Hadrianus’un İznik’e geldiğinde karadut şurubu ile hazırlanmış güveçte yayın balığı yediğini gösteriyor” dedi.

İZNİK’E GELDİĞİNDE YEDİ
Roma İmparatoru Hadrianus’un İznik’i ziyaret ettiğinde o dönem adı Askania olan İznik gölünde yaşayan Yayın balığı türü ile yapılan Güveçte Yayın yediğini vurgulayan Bozkurt, “İmparator Hadrianus’un karadut şurubu ile harmanlanmış yayın balığı, aynı zaman da İznik’in milli yemeği de olabilir. Bu konuda deneysel arkeolojik çalışmalarımız var” dedi.

ROMAYA YOLLANMAYA BAŞLANDI
İmparator Hadrianus’un daha sonra çok sevdiği yemek olarak kayıtlara geçen Yayın balığı, İznik Gölünden (Askania) yakalanarak Roma’ya gönderilmeye başlandığı öğrenildi.
Publius Aelius Traianus Hadrianus, 117–138 yılları arasında Stoacı-Epikürik, Aelia Klan’ı üyesi Roma İmparatoru. Hadrian, beş iyi imparator dan üçüncüsü olarak da bilinmekte.

YAYIN BALIĞI
Yayın balığı, Siluridae familyasından geliyor. Saldırgan, yırtıcı ve etobur balık familyası olarak biliniyor. Pulsuz ve parlak, uzamış bir vücutları bulunmakta. Büyük anal yüzgeçleri vardır. Yağ yüzgeçleri yoktur. Alt ve üst çenede bıyıklar bulunur. Dişleri zımpara gibi küçük ve kuvvetlidir. Bu balıklar, 3 metreye kadar büyüyebilirler. Dünyada mersin balığından sonra gelen en büyük tatlısu balığıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT