Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

BAKANLIK İZNİK’İ ARKEOLOJİK BÖLGE İLAN ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazı Dairesi Başkanlığı, İznik’te adeta arkeolojik kazı seferberliği başlattı. Ayrıntılar Haberimizde..

BAKANLIK İZNİK'İ ARKEOLOJİK BÖLGE İLAN ETTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazı Dairesi Başkanlığı, İznik’te adeta arkeolojik kazı seferberliği başlattı.

Tarihçilere göre 7 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan İznik, M.Ö ve M.S, 4 medeniyete ev sahipliği yaptı. Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarının izlerini taşıyan İznik, (Nicea) bugün bakanlığa bağlı Kazı Dairesi Başkanlığı tarafından arkeolojik çalışmaların merkezi haline getirildi.

Her yıl tek bir noktada yapılan arkeolojik kazıların sayısı bugün 3’e çıkarıldı. Maltepe Ceddesi üzerinde ki Çini Fırınları kazısının yanı sıra temmuz ayı ortası veya en geç ağustos ayı başında Yenişehir Kapı mevkii Kırgızlar Türbesi karşısında bulunan zeytinlik içerisindeki Orhan Bey İmareti ile uzun zamandır arkeolojik kazı çalışmaları durdurulan Selçuk mahallesinde ki antik Roma Tiyatrosuna da başlanacak.

Kazılar, İznik Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılacak. Roma Tiyatrosunun çalışmaları, Bursa Uludağ Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından yürütülecek.
Orhan Bey imareti kazıları da yine Kazı Dairesi Başkanlığı tarafından belirlenen başka bir üniversitenin Sanat Tarihi Bölümü üyelerince yürütülecek. Çini Fırınları kazı çalışmaları hariç Orhan Bey ve Roma Tiyatrosunun arkeolojik kazılarını Bursa Büyükşehir Belediyesi finanse edecek. Öte yandan etrafı kapatılarak restorasyonuna başlanan Yeşil Camii’nin çinili minaresinde uzmanlar, çinilerin kondisyonlarını inceleyeleyerek iyileştirme yoluna gidecek. Ayrıca yıpranmış orjinal çinilerin yerine replikasının mümkün olmayacağının da altı çizildi.