OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

“Burası doğal yaşam alanı”

GÜNDEM/MANŞET

CHP İznik ilçe örgütü, CHP Doğa Hakları İzleme Komisyonu Üyesi, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, ile birlikte İznik Gölü’nün Yeniköy Burun Mevki’nde yaban hayvanları ve balıkların üreme ve konaklama alanı olan sazlıkların doldurularak, mesire alanına dönüştürülmesinin katliam olduğunu söyledi.

CHP İznik İlçe Başkanı Ayan Özer, DOĞADER Başkanı Murat Demir ve çok sayıda İznikli’yle içinde kuş seslerinin yükseldiği sazlıkların olduğu bölgeye giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 131 dönümlük sazlığın yok edilip gölün toprakla doldurulması karşısında şaşkınlığını ise “Hayaldi gerçek oldu, gölün üzerinde yürüyoruz” sözleriyle dile getirdi.
İznik Gölü’nün Türkiye’nin 5. büyük doğal gölü olduğunun altını çizen Altaca Kayışoğlu, “İznik Gölü, suyu içilebilir özellikte olduğu için aynı zamanda bir içme suyu rezervi olarak da görülmektedir. Ortalama derinliği 40 s metre, en derin yeri 70 metredir. Yüzey alan 313 km’dir, doğu-batı yönlü uzunluğu 32 km’dir. Çevresinde 60’ın üzerinde yerleşim yeri vardır. Gölden çekilen sularla 9000 hektar alan sulanıyor. Yeni sulama tesisleriyle bu alan 7 bin hektar daha eklenmesi bekleniyor.

İznik Gölü, sırf bu özelliğiyle bile çok özel. Görsel bir malzeme, rant alanı gibi algılanmaması gerekiyor. Göl sularıyla beslenen tarlalardan elde edilen ürünler sofralarımıza geliyor. İznik Gölü’nün özelikle İznik-sölöz ve Orhangazi deltasında çok kirlendiği görülüyor. Bunun birçok nedeni var. İznik ve Orhangazi’deki sanayi tesislerinden, çevresindeki yerleşim birimlerinden ve küçük zeytinyağı fabrikalarından göle atık ve kanalizasyon karıştığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Ayrıca Zirai araç gereçlerin gölde yıkanması da kirliliği artıran faktörler arasında yer alıyor” diye konuştu.

İznik Gölü’nün tek özelliğinin Türkiye’nin 5.büyük doğal gölü ve su rezervi sahası olmadığını hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, toprakla doldurulan sazlıklardan yükselen kuş seslerine dikkat çekerek, şu açıklamada bulundu: “İznik Gölü aynı zamanda sulak alan. Yaban hayatını koruma, yaban hayatını geliştirme sahaları ve yerleştirme alanı. Bölge yine kuş ve biyoçeşitlilik alanı olarak dikkat çekiyor. Ramsar sözleşmesi kapsamında, bütün bu özellikleriyle doğal sit alanı. Yani bırakın dolgu yapmayı tek bir çivinin bile çakılması için Tabiat varlıklarından izin alınması gerekir. Böyle bir izin var mı? Gölün, kendini temizleyip soluk alabilmesi için toprakla buluşması gerekir. İçinde bulunan pisliği böylece soluklanır, kirinden arınır.
Siz burası sazlık ne işe yarar, hem çirkin ne, dolduralım derseniz, bu doğa harikası gölü katledersiniz, içindeki canlıların, göl çevresindeki yaşamın katili olursunuz. Bu projeyi hayata geçirenlere sesleniyorum. Yapmayın! Niyetiniz iyi olabilir ama gölü katledersiniz.

Değerli basın mensupları hem bu dolgu alanını hem de İznik Gölü’nü meclise taşıdık. İznik Gölü’nde yaşanan tahribatın ortaya çıkarılması ve geleceğinin güven altına alınmasını istiyoruz. İznik Gölü sıradan bir göl değil, bu nedenle yönetim planının olması gerekir. Bu alanı dolduranlara soruyoruz, var mı böyle bir çalışmanız?
Son sözümüz şu: Çekin elinizi İznik Gölü’nden.”

DAĞDER Başkanı Murat Demir de İznik Gölü’nün dünyada önemli geçiş noktalarından birisi olduğunu, toprak doldurulan sazlıkların kuşların ve balıkların üreme, konaklama ve kışlak alanı olduğunu hatırlatarak, “İznik Gölü bir sulak alandır. Sulak alan ve çevre kanuna göre bu yapılan suçtur. Birileri burada sulak alanlar ve çevre kanunu hiçe sayarak, İznik yönetim planını görmeyerek suç işliyor” diye konuştu.

CHP Doğa Hakları İzleme Komisyonu Üyesi, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, DOĞADER Başkanı Murat Demir ile birlikte bölgede inceleme yapan CHP İznik İlçe Başkanı Ayan Özer, “İznik sahipsiz değil. İznik’e sahip çıkması gerekenler sahip çıkmasa da bizler İznik’i sahipsiz bırakmayız” dedi.

2 yorum

  1. Ne olacak simdi. Temizlenecek mi. Geri mi toplanacak. Suc duyurusu olacak mi. Gazeteye de cikti. Simdi ne olacak. Ne yapilacak. Doldurandan tazminat mi alinacak. Fotograflari gorduk. Bundan sonra kim ne yapacak.

  2. Iznik golu RAMSAR kapsminda degil galiba. Karayollarinin oraya da bakin birde. SIT alani da degil galiba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT