OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Çini fırınları kazısı başladı

KÜLTÜR - SANAT/MANŞET

Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı başkanlığında yürütülen İznik Çini Fırınları Kazısı 2016 kazı sezonu çalışmalarına İstanbul Üniversitesi ağırlıklı çeşitli uzman ve öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 15 kişilik bir ekiple 18 Temmuz tarihinde başladı.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi adına Bakanlar Kurulu kararıyla yürütülen çalışmalarda, çini ve seramik üretim teknolojilerini aydınlatmaya yönelik veri sağlama araştırmalarının Eylül ayı başına kadar sürmesi planlanıyor.

Kazı başkanı Demirsar, “Çalışmalar bu yıl da İznik II. Murat Hamamı’nın doğusunda yer alan BHD kodlu kamulaştırılmış alanda, 14. ve 17. yüzyıllar arasında faaliyet gösterdiği tespit edilen çini fırınları ve atölyelerin bulunduğu şantiyede devam edecek. 2013 Yılında kamulaştırılarak BHD kodlu alanımıza eklenen, alana kuzeyden bitişik yaklaşık 500 metrekarelik yeni bölümde geçtiğimiz yıl başlanan çalışmalar bu yıl daha da yoğunlaştırılarak devam edecektir. İstanbul Üniversitesinin en uzun soluklu kazılarından biri olan İznik Kazıları bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği, İznik halkının anlayış ve ilgisiyle sürdürülebilmektedir” dedi.

ÇİNİ FIRINLARI NASIL BULUNDU
Yüzyıllar boyunca toprak altında kalarak varlığını hissettirmeyen İznik Çini Fırınları, 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından keşfedildi. 1996-2006 yılları arasında çalışmalar yine aynı bölüm öğretim üyesi Prof. Dr. Ara Altun başkanlığında sürdürüldü. 2007 yılından itibaren ise kazı başkanlığı Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı tarafından yürütmektedir.
11-17. yüzyıllar arasında dünyanın en önemli seramik ve çini üretim merkezlerinden biri olan İznik’te üretilen ve bu kazıyla ortaya çıkartılan eserler İznik Müzesi’nde sergilenmekte ve ziyaretçileri büyülemektedir. Ayrıca gerek Ulusal gerekse de Uluslararası bilimsel toplantılarda yapılan sunumlar takdirle karşılanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON KÜLTÜR - SANAT

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT