OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Sokağa Çıkma Yasağı Devam Ediyor. Cizre’de 50. Yasak Gün

GÜNDEM/SİYASET

Sokağa Çıkma Yasağı ‘nın Pazartesi kalkacağı yönündeki söylentiler Cizrelileri heyecanlandırmıştı ancak, yasak 50. gününde de devam ediyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık’tan itibaren ilan edilen Sokağa Çıkma Yasağı devam ediyor. Cudi Mahallesi’nde bir evin bodrumunda mahsur kalanlardan hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye çıkarken, dün yaşanan çatışmalarda ise 3 güvenlik personeli şehit oldu. Sokağa çıkma yasağı ise 50. güne girdi. Hendek ve barikatların bulunduğu Sur, Nur, Cudi ve Yafes mahallelerine güvenlik güçleri tarafından girilirken, buralarda bulunan patlayıcılar ise teker teker imha ediliyor. Ordunun bütün birliklerinin katıldığı operasyonlar son aşamaya geldi.

VATANDAŞLARIN BEKLEDİĞİ KARAR ÇIKMADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, katıldığı bir televizyon programında Cizre’deki operasyonların birkaç gün içerisinde biteceğine dair yaptığı açıklama vatandaşlarda büyük sevince yolaçtı. Sokağa Çıkma Yasağı pazartesi kalkacağı yönündeki söylemler Cizreliler arasında yayıldı. Ancak beklenen olmadı ve yasağın kalkacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cizre

BODRUMDAKİ YARALILAR HALA HASTANEYE ULAŞTIRILAMADI

Yaklaşık 10 gündür Cudi Mahallesi’nde bir evin bodrumunda mahsur kaldıkları iddia edilen yaralılara hala ulaşılamadı. 7 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen bodrumda, dün 11 Cizreli annenin olay yerine gitmesi ise güvenlik gerekçesiyle engellendi. Bodrumdaki yaralıların hastaneye taşınması için HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in, İçişleri Bakanlığı’nda başlattıkları açlık grevi ise devam ediyor. Vekillerin son olarak yaptıkları açıklamada, 30 Ocak Cumartesi günü saat 14.00 itibariyle bodrumdaki kişilerden kimseye ulaşamadıkları belirtildi.

Ayrıca, bodrumdaki yaralıları almak için Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi 9 hekim, 4 hemşire ve 1 ambulans şoförünün Cizre’ye gitmesine izin verilmedi.

ÇATIŞMA ÇIKTI 3 GÜVENLİK PERSONELİ ŞEHİT OLDU

Diğer yandan, Cizre’de PKK’lılarla güvenlik güçleri arasında Cudi Mahallesi’nde çatışma çıktı. Cizre’de uzun bir aradan sonra çıkan çatışma sonucu ağır yaralanan 2 Özel Harekat polisi ve 1 asker Cizre Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT