OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Çocuk geline hayır!

GÜNDEM/SÜRMANŞET

İznik’te, Bursa Büyükşehir Belediyesi Koordinatörlüğünde “Daha dün çocuktum” adlı panel düzenlendi. Küçük yaştaki çocuk evliliğine dikkat çekilen panel, İznik kaymakamlığı konferans salonunda gerçekleşti.

Panele, İznik Kent Konseyi Genel Sekreteri Havva Candar, konsey üyeleri ve vatandaşlar katıldı. “Çocuk gelin ile mücadele yöntemleri”  konusunda önemli bilgiler veren Proje Koordinatörü Dr. Pelin Feymi, 2014 yılında pilot olarak başladıkları bu projenin 2015 yılında 17 ilçede devam ettiğini ifade etti.

Büyükşehir ile birlikte İl Milli Eğitim müdürlüğü,Müftülükler, Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ile protokol ortaklığı bulunan projenin İznik ayağında Eşitlik Birimi Sorumlusu Canan Birinci Acar, Psikolog Şahin Alptekin, Dörtçelik Çocuk Hastanesinden Çocuk Gelişim Uzmanı Nurinsu Kovazavaoğlu, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesinden Hemşire Selma Şahin, İl Müftülüğünden Vaize Zeynep Orhan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Sosyolog Berna Olca, Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyon Başkanı Av. Nevin Cambaz, “Gelin el ele verelim çocuk gelin vermeyelim diyerek, kız ve erkek çocuk ayrımı yapmadan toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı çocuk yetiştirmek konusunda gösterilen slayt eşliğinde çeşitli bilgiler sundular.

Panelistler, çocuk yaş evliliklerinin sonuçlarına da değinerek, “Gelişim çağında olan çocuğun vücut bütünlüğü bozulur ve psikolojik sorunlar artar. Çocuğun kendine ve çevresine zarar verme riski artar. Çocuğun zararlı alışkanlıklara yönelme ve intihara teşebbüs mayili artar. Kız çocuklarının eğitimleri yarıda kalır. Erken yaş gebeliği nedeniyle anne ve çocuk ölümleri artar. Engelli ve gelişim geriliği olan bebek doğum sayısı artar. Aile içi şiddete maruz kalma oranı artar. Toplumda kadının statüsü düşer. Kadınların ve toplumun ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel kalkınması geriler. O nedenle çocuklarımızın çocukluğunu ellerinden almayalım. Gelin el ele verelim çocuk gelin vermeyelim ” denildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT