Olayları Halka Rapor Eden Gazete


Dev tanıtım fırsatını kaçırdık! Peki sebebi Ne?

DÜNYA/MANŞET

Fener Rum Partikhanesi, Ortodoks Hristiyanlarının 50 yıldır planladıkları geniş çaplı toplantının Girit Adası’nda yapılacağını duyurdu. Oysa bu toplantı 1. ve 7. konsillerin toplandığı İznik’te yapılabilirdi. Turizm açısından büyük bir fırsat kaçtı. Peki bunun nedeni neydi? Toplantının Girit adasında yapılmasının sebebi İznik’te ki Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi mi? Ayasofya bugün halen müze olsaydı bu büyük organizasyon belki de İznik’te yapılacaktı. İznik bu dev turizm girdisinden de payını alacaktı.

Fener Rum Partikhanesi, Ortodoks Hristiyanlarının 50 yıldır planladıkları geniş çaplı toplantının Girit Adası’nda yapılacağını duyurdu. Toplantıya, Ekümenik Patrik Bartholomeos ve Yunanistan Cumhurbaşkanı da katılacak.

Fener Rum Patrikhanesi, Ortodoks Hristiyanların katılımıyla 19 Haziran’da Girit Adası’nda yapılak toplantının duyurusunu yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, Hristiyanlığın ilk bin yılında yapılan yedi Ekümenik Konsilden (1. Konsil, İznik, 325 – 2. Konsil, İstanbul, 381 – 3. Konsil, Efes, 431 – 4. Konsil, Kadiköy, 451 – 5. Konsil, İstanbul, 553 – 6. Konsil, İstanbul, 680 – 7. Konsil, İznik, 787) sonra, gerek Doğu ve Batı Kiliselerinin ayrılması gerekse farklı siyasi gelişmelerden dolayı ikinci bin yılda bu genişlikte Sinodlar yer almamıştır. Ancak, geçen zaman içinde kilise yönetiminde olan gelişmeler ve Ortodoks imanlıların genel hayatı ve yaşanan güncel sosyal gelişmelerle ilgili düzenlemeler yapılması gerekliliği, Ortodoks Kilisesi’ni benzer bir toplantı organize etmeye teşvik etmiştir. Böylece, 1961 yılında, böyle bir toplantının ön görüşmeleri İstanbul Ekümenik Patrikliği’nin öncülüğünde yapılmaya başlandı. Elli yılı aşkın süre devam eden bu görüşmelerde tartışılacak konular belirlenip, toplantının işleyiş şekli de oluşturuldu. Tüm Ortodoks Hristiyanları ilgilendiren bu toplantının 19-27 Haziran 2016 tarihleri arasında Girit Adası’nda yapılması kararlaştırıldı. Üçüncü bin yılın bu büyük ve önemli toplantısına, müstakil (otosefal) Ortodoks Kiliselerin çoğu katılacaktır. Toplantının koordinasyonunu hiyerarşik olarak birinci olan Ekümenik Patriklik üstlenmiştir. Bu toplantıya Ekümenik Patrik Bartholomeos riyaset edecektir. Ayrıca, diğer Hristiyan mezheplerinden gözlemciler de katılacaktır.

19 Haziran Pazar günü, Girit’in İraklion kentinde yapılacak ve Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı’nın da hazır bulunacağı resmi ayinle başlayacak olan toplantının oturumları Hania kentinde bulunan Girit Ortodoks Akademisi’nde yapılacaktır. Ekümenik Patrik Bartholomeos, Ortodoks Kilisesi’nin Kutsal ve Büyük Sinodu’na katılmak üzere 15 Haziran Çarşamba günü, refakatindeki heyetle, özel uçakla İstanbul’dan Girit’e hareket edecektir. Bu önemli toplantının Ortodoks Dünyası’na ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dileriz.”

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

DİĞER DÜNYA HABERLERİ

iznik emlak
YUKARI ÇIK