Doğru Yatak Örtüsü Seçimi için İpuçları

MAGAZİN

Yatak odanıza girdiğiniz ilk olarak gözünüzü alan ve dekorasyonunun olmazsa olmaz parçası yatağınızı, odanın dekorasyon temasına kazandıran yatak örtüsü modelleri, doğru renk ve tasarımda seçildiği takdirde çok daha ferah, dinlendirici ve şık görünen yatak odaları yaratmanızı sağlayabiliyor. Sayısız seçeneğe sahip olan yatak örtüsü modellerinde ise yatak odanızın dekorasyonundaki uyum ve sizin tarzınıza uygun olması dikkat etmeniz gereken en önemli kriterler oluyor. Peki yataklarınız için örtü seçiminde nelere dikkat etmek ya da neleri tercih etmek gerekiyor?

Yatak odası dekorasyonunun olmazsa olmazı

Yatağınızı bir örtü ile renklendirmeye ve korumaya karar verdikten sonra ilk olarak dikkat etmeniz gereken yatak odası tasarımımızın hangi temada ağırlıklı olarak oluşturulduğu olmalıdır. Örneğin yatak odanızda genelde düz ve açık tonlar tercih ettiyseniz aynı sadelikte ve doğallıkta yatak örtüleri, yatak odanızda bordo gibi daha sıcak renkler kullandıysanız da bu şıklığa uygun yatak örtüsü modelleri seçmeye özen göstermelisiniz.  Hatta yatak odasında gösterişi sevenler için fazla abartmamak şartıyla yatak örtülerinde taşlı modeller bile seçmek mümkün olabilir.

Yatak örtüsü alırken

Seçtiğiniz örtünün estetik olması açısından tarzı kadar biçimi de önemlidir. Örneğin yatağınıza serdiğinizde kısa kalan örtüler pek şık bir görüntü yaratmaz, bunun yerine etekleri yere kadar uzanan modeller seçmek, özellikle de gösterişli ya da püsküllü yatak örtüsü tasarımlarında daha akıllıca olacaktır.

Yatağınızın ölçülerine uygun olarak seçtiğiniz örtünüzün renk uyumluluğu bir diğer önemli konudur. Yatak odanızdaki en önemli konfeksiyon parçaları olan perdeler bir diğer konfeksiyon ürünü olan yatak örtüleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Bu nedenle renk seçiminde kararsız kaldığınızda perdelerinizi baz alarak doğru seçimi yapabilirsiniz.

Renk ve desen uyumluluğu konusunda yine kıyaslama yapabileceğiniz bir diğer öge duvarlarınızın rengi olabilir. Odanızın genelinde, özellikle duvarlarda koyu ve mat tonlar hakimse bej, beyaz gibi renklerle yatağınızı kullanarak zıtlık yaratabilir ya da odanızın geneli aynı şekilde açık tonlardaysa odanıza canlılık katması için turuncu, yeşil, mavi gibi parlak renkler yatak örtüsü sayesinde yatak odası dekorasyonunuz da yerini alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*