OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Kategori Arşivi

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan’da İznik çinisi kaplı camiyi ziyaret etti

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da İzbik çinileri ile bezeli 10 kubbeli Hazret Sultan Camii’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Astana’da Hazret Sultan Camii’ni ziyaret etti.  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret gerçekleştirdiği  Kazakistan’ın başkenti  Astana’da temaslarına devam ediyor.

DEVAMINI OKU

Güneş sistemini ve yıldızları çizdi peki nere de yetişti dersiniz?

DÜNYA

İznik’i fethinin ardından Sultan Orhan Gazi, İznik’te Süleyman Paşa Medresesini inşa ettirdi. Bu medresede bir gök bilimci yetişti. Adı Kadızade Rumi. Rumi, İznik’ten Semerkant’a giderek, Uluğ Bey Rasathanesinde yıldız haritaları çizmeye başladı. Ardından Bursa’ya dönen ünlü gök bilimci, Ulucami mimberine güneş sistemini ve gezegenleri çizdi.  Büyükşehir Belediyesi’nin geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için kurduğu Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), gökyüzü tutkunlarını Uludağ’da buluşturdu. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ASTROFEST’e, Amerikan Uzay Ajansı NASA, TÜBİTAK, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ulrecht Üniversitesi gibi bilim dünyasına yön veren kuruluşlardan gelen onlarca uzman katılarak, uzay hakkında sunumlar yaptı. ASTROFEST’in açılışında konuşan tarihçi Talha Uğurluel, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli bir faaliyete imza attığını, ASTROFEST’in geleceğe yatırım yapan bir organizasyon olduğunu söyledi. ASTROFEST’e ailesi ve çocuklarıyla birlikte katıldığını ifade eden Uğurluel, toplumsal olarak bilimsel etkinliklere olan ihtiyacın altını…

DEVAMINI OKU

Birinci Dünya Savaşı’nda Kürtlere verilen bağımsızlık sözüne Atatürk engeli

DÜNYA

I. Dünya Savaşında kazanan güçlerin Kürdistan vaadinde bulundukları ancak, bunu Mustafa Kemal Atatürk daha o zaman engellemiş.    

DEVAMINI OKU

1 2 3 34
smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT