Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

DÜNYA’NIN EN DEĞERLİ BÖCEĞİ AYAĞINA GELDİ

gergedan

İznik’te kafe işleten Mustafa Oruç, dünyada nadir görülen Gergedan böceği buldu.
Latince adı ‘Oryctes Nasicornis’ olan Gergedan böcekleri, çok nadir bulunuyor. Yurt dışında yüksek fiyatla satılan böcek türlerinden biri olması nedeniyle bu gün koruma altında olan Gergedan böceği, dün akşam İznik sahilinde ki Oruç Reis kafeye misafir oldu.

Müşteriler tarafından farkedilmeyen böcek, kafe sahibi Mustafa Oruç’un dikkati sayesinde bulundu. Üzerine basılması an meselesi olan Gergedan böceğini son anda yerden alan Mustafa Oruç, böceği doğaya saldı. Oruç, “Dün akşam saat 22 .00 sıralarında kafeteryanın içerisinde yerde bıynuzu olan bir böcek farkettim. Gergedan’ı andıran şekli sayesinde onun dünya da ender bulunabilen böcek olduğunu anladım. Sosyal medya ve haberlerden de daha önce takip etmiştim. Yurt dışında yüksek fiyatlara satıldığını da biliyorum. Ancak, böylesine nadir bir böceğin yeri yine kendi doğası olmalıdır. Bizde onu öyle yaparak, doğaya saldık” dedi.
4 santim uzunluğunda 6 santim genişliğinde olan Gergedan böceği, ağırlığının tam 30 katını taşıyabiliyor. Dünyada sadece belirli bölgelerde yaşayabiliyor. Gergedan böcekleri, dünyanın en güçlü hayvanı olarak biliniyor.