OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Göldeki Bazilika’da ikinci keşif! Yahudi geleneğine benzer mezar odaları bulundu..

GÜNDEM/KÜLTÜR - SANAT

İznik gölünün 2 metre altında tesadüfen bulunan Bazilika’nın tarihi araştırılırken, daha eski bir tarih ile karşılaşıldı. Kilise kalıntılarının doğusunda mezar odaları bulundu. Mezarlar Yahudi geleneğini işaret ediyor.
2 yıl önce Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan tesadüfen görüntülenip keşfedilmişti. Tarihi M.Ö. 4’üncü yüzyıla kadar uzanan İznik’in gölden 20 metre açıkta ve 2 metre derinlikte görüntülenen kalıntıların, Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen ‘Aziz Neophytos’ adına yapılan kilise olduğunu belirlenmişti.

BAZİLİKA’NIN TARİHİ YENİDEN YAZILACAK

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in başkanlığında 2 yıldır yürütülen sualtı arkeolojik çalışmalarında arkeolog balık adamları, yapının dışında o mimariye uymayan başka bir duvar kalıntısı ile karşılaştı. Tarihçilerin kafası karıştı. M.Ö. 3’üncü yüzyıla ait olduğu sanılan duvar şaşkınlık yaratırken, Bazilika’dan bağımsız bir tarihe ait olduğu tespit edildi.

YÜZ YIL DAHA ESKİ

Dalgıç arkeolog, antropolog ve sanat tarihçileri tarafından 2 yıldır su altında incelenen Bazilika’nın doğu yönünde kiliseden bağımsız bir duvar ortaya çıktı. M.S. 3’üncü yüzyıla ait olduğu düşünülen kalıntı. Bazilika’dan daha eski. Araştırmasını daha da derinleştiren uzman ekip, duvarın altında yaptığı sondaj çalışması sonucu bir sürpriz ile karşılaştı.

YAHUDİ GELENEĞİ İLE AYNI

Bulunan duvar kalıntısının altında sondajı derinleştiren uzman ekip, mezar odaları ile karşılaştı. Raf tarzı üst üste dizilmiş oda mezarların kollar halinde yayıldığı görüldü. Gördükleri karşısında şaşkınlık yaşayan sualtı arkeologları, Bazilika’nın tarihinden önce bir tarihin burada gömülü olduğunu saptadı. Ortaya çıkan oda mezarların Türkiye’de başka bir benzeri olmazken, İtalya ve Fransa’da benzerlik gösterdiği öğrenildi. Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve ekibi ortaya çıkan bu daha eski tarihi araştırıyor.

SUALTI MÜZESİ YAPILACAK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha öncede buranın bir sualtı müzesi haline dönüştürülmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söylemişti. Altepe, “Vatikan’da yapılan son incelemelerde İncil’in 4 nüshaya indirildiği toplantının göl kıyısında yapıldığına dair belgelere ulaşıldı. Toplantının yapıldığı yerin bazilika olduğu üzerinde duruluyor. Bu kesinleşirse Bursa turizmi için çok önemli” diye konuşmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT