OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Her geçen gün harabeleşiyor koruma altına alınmazsa yok olacak

GÜNDEM

İznik’in Elbeyli Köyü yolu üzerinde ki Dörttepeler mevkiinde bulunan Roma dönemi mezar odası, her geçen gün biraz daha tahribata uğruyor.
Çağının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen ve tümülüs dromos olarak adlandırılan mezar odası, 1980’lerin sonlarına doğru karayolları tarafından yol genişletilme çalışması sırasında ortaya çıkarıldı. O gün kü kayıtlara göre, ortaya çıkarılan odada ranza tipli altlı üstlü dört kline, bunların üzerinde kırmızı renklerle işlenmiş şeritler yatak ve yastıkları bulunmaktaydı. Roma dönemi mezar odası, yine o dönem definecilerden korumak için demir kapı ile girişi kapatıldı.

DEFİNECİLER DEMİR KAPIYI SÖKÜP ATTI
Zaman içinde defineciler tarafından demir kapısı yıkılıp içi tahrip edilen dromos mezar odası, bugünde aynı saldırıya maruz kalmakta. 2011 yılında çekilen fotoğraflarda kesme duvarların bazıları bugün yerinden sökülüp atılmış ve define aranmış.

VİRANEYİ ANDIRIYOR
Roma dönemi nadide mezar yapıtlarından olan oda mezarın acilen korunma altına alınması şart. Bugün, mezar odasının taş kapısı, zeminleri, klineleri ve duvarlardaki kesme taşları geniş çapta tahrip edilmiş durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT