OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Herkül’ün asasını kırdılar

GÜNDEM/MANŞET

M.S 3’üncü yüzyılda Yunan ve Roma dönemin de tanrısal güçleri olduğuna inanılan Herkül’ün asasının başını tutan elini kırdılar. İznik’in Hisardere köyü yolu üzeri Deliktaş mevkiinde bulunan Herkül kaya kabartması tahrip edildi. Tahribatı İhlas Haber Ajansı ortaya çıkardı.

AÇIK HAVA TAPINAĞI
Bin 800 yıl önce taş ocağında çalışan işçilerin hem korunması, hem de dini ibadetlerini yapabilmesi için kaya üzerine işlenen Herkül kabartması, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi. Kaya üzerine kabartma olarak işlenen heykel, korunmadığı için zaman aşımına da yenik düşmüş durumda.

ZEYTİN ÇORAĞI İLE KAPLI
Herkül kabartmasının olduğu eski taş ocağı alanı daha önce dökülen zeytin çorağı ile bataklığa dönüştü. Heykel ve çevresi bugün kaderine terkedilmiş durumda.

HERAKLES KİMDİR
M.S. 3. yüzyılda taş ocağında bulunan doğal kaya parçasına işlenen ve Yunan mitolojisinde göre Herakles olarak anılan Herkül, Zeus ile Miken Kralının kızı Alkmene’nin oğlu olduğuna inanılıyor. Heykelleri ve kabartmaları o yüzyılda kötülüklerden koruduğuna inanılmakta. Herkül, Deliktaş taş ocaklarında çalışan işçilere manevi ve bedensel güç aşılamak ve korumak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Kabartmada resmedilen Herkül’ün sağ elinde gücünü temsil eden asası, sol elinde ise öldürdüğü yedi başlı yılan bulunuyor. Tanrısal güçleri olduğuna inanılan Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi’nde ise Herkül olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT