OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Boko Haram İntihar Bombacısı Ufacık Bir Çocuk

DÜNYA/GÜNDEM

Nijerya ‘nın Gombi şehrinde çocuk intihar bombacısı pazar yerinde en az 20 kişiyi öldürdü. Hükümet güçlerinin kenti geri almasından beri Boko Haram burada çok sayıda intihar eylemi düzenliyor.

Nigeria News ve Daily Trust gazetelerinin haberlerine göre, Nijerya’da,Boko Haram’ın üyesi olduğu belirtilen çocuk yaşlarında bir intihar bombacısı en az 20 kişiyi öldürdü.

nijerya-da-cocuk-intihar-bombacisi-en-az-20-8111451_4955_m

HEDEFİNDE PAZAR YERİ VARDI

Ülkenin birçok kentinde intihar eylemlerini düzenleyen Boko Haram’ın hedefinde bir pazar yeri vardı.

ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Adamawa eyaletinin Gombi kentinde, kalabalık bir pazar yerinde meydana gelen saldırıda çok sayıda kişi de yaralandı.

EN AZ 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Daily Trust’a bilgi veren bir görgü tanığı, çocuk yaşlardaki intihar bombacısının pazar yerinin en kalabalık noktalarından birinde kendini havaya uçurduğunu ve bombacı da dahil, en az 20 kişinin öldüğünü söyledi.

HÜKÜMET, KENTİ GERİ ALMIŞTI

Hükümet güçleri, daha önce uzun süre Boko Haram’ın elinde olan Gombi kentini 2014 yılında düzenlediği geniş çaplı operasyonla geri almıştı.

ÇOK SAYIDA SALDIRI DÜZENLİYOR

Boko Haram bu tarihten itibaren kentte çok sayıda intihar eylemi ve saldırılar düzenliyor. Boko Haram kim tarafından, ne amaçla ve nerede kuruldu?

Boko Haram örgütü, 2002 yılında tüm Nijerya’ya şeriat getirilmesi amacıyla ülkenin Borno eyaletinde Muhammed Yusuf tarafından kuruldu. İlk askeri tesisini 2004 yılında Nijer sınırına yakın bir bölgede kuran örgüt radikal İslamcı yasadışı silahlı bir örgüt. Örgüt binlerce insanı öldürme, kent ve kiliseleri yakma, genç kızları dini gerekçelerle kaçırıp satma gibi pek çok illegal eylemle gündeme gelmektedir. Bölge halkını hangi argümanlarla kandırmayı başardı? Nijerya’nın Kuzeyi yoksullukla mücadeleci yönü ve yoksullara yardım ve bedava dini eğitim yönleriyle biliniyor. Boko Haram’ın bu durumu çok iyi kullandığı yoksul ailelere yiyecek dağıttığı ve çocuklarına kendi camilerinde bedava eğitim vererek yoksul kitleler arasında örgütlenmeye başlattığı belirtiliyor.

Boko Haram aynı zamanda yerel hükümetlerin yolsuzluğu ve gelir dağılımındaki adaletsizlik argümanlarını çok iyi kullanarak militan toplamayı başardı. Batı tarzı eğitime “Hayır” diyerek kendi islami eğitim sistemini kurma vaadinde bulunan örgüt yoksulluk ve yolsuzluğa karşı mücadeleyi savunan örgüt kısa sürede ciddi bir güç elde etti. Boko Haram’ın en büyük düşmanları: Kadınlar ve Batılı eğitim Örgütün en büyük düşmanı isminden de anlaşıldığı gibi Batı kültürü .  Örgüt bu kapsamda Batı kültürünü yaymakla suçladığı okulları hedef aldı.  Aynı zamanda bu kültürle yetiştirildiğini iddia ettiği kadınlar da Boko Haram’ın hedef listesinde yer alıyor.

Kadınlar:

14 Nisan’da silahlı bir grup kamyonla Chibok şehrine gelerek Hristiyan ve Müslüman kızların kaldığı pansiyonu basarak uyumakta olan kızları kaldırıp araçlara doldurarak kaçırdı. Giderken pansiyonu yakmayı ihmal etmeyen grup 270 liseli kızı kaçırdı. Daha önce benzer kız kaçırma ve zorla evlendirme eylemlerinde bulunan örgüt kaçırdıkları 270 kız öğrenciyi pazarda satacaklarını ve zorla evlendireceklerini duyurdu. 2014: Boko Haram örgütü geçtiğimiz yıl Nijerya’nın doğusunda Borno eyaletinde 300 kız öğrenciyi silah zoruyla kaçırdı.

ETİKETLER:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON DÜNYA

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT