OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

İsveç Sosyal Medya’ya Yaş Sınırı Getiriyor.

DÜNYA/TEKNOLOJİ

İsveç hükümeti, İsveç ‘te ülke sınırlaması getiriyor ve sosyal medya kullanmak için yaş sınırını 16’ya çıkıyor; 16 yaşından küçükler, ebeveynlerinden izin almak zorunda kalacak.

İsveç hükümetinin yaptığı açıklamada, sosyal medya kullanma yaşının 16 yaşına kadar yükseltileceği belirtildi. Bu yaşın altındaki çocuklar İsveç ‘te Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanabilmek için ebeveynlerinden izin almak zorunda.

isvec-te-sosyal-medyaya-yas-siniri-geliyor-8111395_x_4617_o

YAŞ SINIRLAMASI GELECEK

Tüketici Bakanı Per Bolund AB’nin Veri Koruma Reformu yönergesi doğrultusunda yapılacak düzenlemeler içerisinde İsveç ‘te sosyal medya kullanım yaşı sınırlamasının da yer alacağını belirterek yönerge doğrultusunda bu sınırın 13 ile 16 yaş arasında belirleneceğini söyledi.

YASAL OLMAYAN REKLAMLARA DA YAYINCI SORUMLULUĞU GELEBİLİR

Yürürlükteki yasalarda sosyal medyada yasal olmayan reklam ve telif haklarını içeren suçlar konusunda yaptırımların olmadığı eleştirilerini hatırlatan Per Bolund gerekiyorsa bu yasalarda da düzenlemelerin yapılabileceğini söyledi. İsveç , Bolund, Youtube’un telif hakları ve +18 paylaşımlarda yaptığı ayıklama gibi yasal olmayan reklamları da engellemesi gerektiğini vurgulayarak “Ancak sosyal medya şirketlerinin uluslararası şirketler olması düşünüldüğünde konu AB gündemine taşınabilir” dedi.

ETİKETLER:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON DÜNYA

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT