İZNİK GÖLÜ KİRLİLİKTEN ARINACAK

GÜNDEM/MANŞET

Bursa Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 40 milyon TL’yi bulan arıtma tesisi ve kanalizasyon yatırımıyla İznik Gölü’nü kirlilikten tamamen arındırıyor. Belediye Başkanı Recep Altepe,İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve belediye bürokratlarıyla birlikte, İznik’te tamamlanma aşamasına gelen arıtma tesisiyle biten altyapı çalışmalarını inceledi.

Başkan Recep Altepe, İznik’in bundan sonra en az 50 yıl boyunca atık su sıkıntısı yaşamayacağını savundu. Büyükşehir Belediyesi olarak Bütünşehir uygulaması kapsamında tüm ilçelerin altyapı problemlerini gidermeye başladıklarını, planlama yaparken en az 50 yıllık projeksiyonla çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altepe, İznik’teki çalışmalarda sona yaklaştıklarını ifade etti. Mart ayındaki seçimlerden sonra ilçede bugüne kadar 90 kilometrelik kanalizasyon hattı döşediklerini, yaklaşık 40 milyon TL maliyeti bulunan arıtma tesisinde de sona yaklaştıklarını belirten Başkan Altepe, “İnşallah mayıs ayı sonlarına doğru arıtma tesisini hizmete açacağız. İznik’in tüm atık suları döşediğimiz kolektörler vasıtasıyla arıtma tesisine aktarılacak. Buradan da temiz haldeİznik Gölü’ne salınacak. İlçede atık su problemi tarihe karışacak.” dedi.

Başkan Altepe, kolektörlerle arıtma tesislerine aktarılacak atıkların içme suyu kalitesinde olacağını ifade etti. İznik’te ilk kez çevre konusunda böyle bir yatırım yapıldığını, kanalizasyon sularının ilçede ilk kez arıtılmaya başlandığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bu da bütünşehir avantajları kapsamında Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştiriliyor. İlçe belediyelerinin kendi imkanlarıyla gerçekleştirmesi mümkün olmayan hizmetler bunlar. Sadece arıtma tesisi yatırımı İznik’in 2 yıllık bütçesine eşit.” diye konuştu. Yapılacak çalışmalarla birlikte Türkiye’nin 5. büyüğü İznik Gölü’nün hayat bulacağını, balık üremelerinin artacağını ve gölün su sporları için ideal seviyeye çekileceğini ifade eden Başkan Altepe, “Membran teknolojisini kullanarak arıtma yapacağız. İçme suyu berraklığında çıkış sağlayacağız. İznik Gölü’nü kanalizasyon atıklarından tamamen arındırmış olacağız.” şeklinde bilgi verdi.

Gezisinde Başkan Altepe’ye eşlik eden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise yerel seçimlerden sonra Başkan Altepe sayesinde İznik’in ciddi şekilde kabuk değiştirmeye başladığını vurguladı. Kanalizasyon ile doğalgaz çalışmalarının tamamlandığını, 3 ay gibi kısa sürede yağmur suyu sıkıntısının giderildiğini kaydeden Sargın, “Altyapıyla ilgili herhangi bir sıkıntımız kalmadı. Ben buradan Başkan Altepe ve BUSKİ yetkililerine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

1 yorum

  1. Benim anlamadığım abone bağlantıları yapılmadan bazı sokakların parke döşeme işlemi yapıldı… ve yazıda deniyorki mayıs ayında arıtma devreye alınacak..nasıl olacak arıtma kendi suyunumu temizleyecek… madem atık su problemimiz kalmayacak bağlantılar ne zaman yapılacak…. benin şahsi görüşüm bu kanalizasyon çalışmaz ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*