Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

İZNİK’İN FETHİ KUTLANIYOR

28-izn-1-1

İznik belediyesi, İznik tarihinde bir ilke imza atıyor. Cumhuriyet dönemi boyunca unutulan “İznik’in Fethinin 684. yıl dönümü” 2 mart pazartesi günü yapılacak kutlamalar ile start alacak.
Osmanlı Cihan Devleti tarafından İznik’in fethinin 684’üncü yıl dönümü çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. 2 Mart Pazartesi günü OsmanGazi’nin oğlu Orhangazi’nin 1331 yılında tarihi Yenişehir kapı surlarından ilçeye sembolize edilecek. İznik Mehter Takımı eşliğinde başlayacak olan kortej yürüyüşü şehir merkezinde son bulacak. Etkinlik mehter takımının konseri ile devam ederken, halka Ayasofya Camii önünde çorba ikramı yapılacak. Akşam namazına mütakip ise Eşrefzade Camiinde mevlid-i şerif okunacak.

İZNİK’İN FETHİ
Ünlü tarihçi Prof Dr Halil İnalcık, İznik’in fethini öyle anlatıyor. “İznik, Osmanlı imparatorluğunun, Beylikten İmparatorluğa giden süreçte, deyim yerindeyse adeta bir mihenk taşıdır. Anadolu’da ilk Türk devleti olan Anadolu Selçuklu Devleti’nin de temellerinin atıldığı İznik, 2 Mart 1331 yılında feht edilmiştir. Osmangazi ile başlayan İznik kuşatması 30 yıl gibi uzun süreç sonunda oğlu, Orhangazi tarafından Osmanlı idaresine geçer.
İznik kuşatması esnasında Bursa, Adrenos Batonos, Kite ve Kestel birleşerek, Osmanlı birliklerine saldırsalar da, bozguna uğramışlar ve Osmanlı topraklarına katılmışlardır. 1326 yılında Bursa’nın fethedilmesi ve Osmangazi’nin ölümü ile yerine oğlu Orhangazi geçer. Bölgedeki Bizans kalelerini tek tek kaybeden İmparator 3, Andranıkos, Türk ilerleyişini durdurmak için hazırladığı seçme Şövalyelerden oluşan ordusuyla1329 yılında Palekanon (Maltepe) ovasında karşılaşır, bir Osmanlı beyi ile Bizans imparatorunun ilk karşılaşması olan bu savaşta ağır yenilgiye uğrayan İmparator yaralı olarak kaçmak zorunda kalır. Bu önemli savaşın neticesinde, İznik Tekfur’u antlaşma yoluna giderek, İznik’i teslim eder.”

2 Yorum

  1. iznikli

    28 Şubat 2015 at 11:45

    Muhasarası 30 yıl sürdükten sonra, eldeki kaynakların tükenmesi sonucu tekfur tarafından şehrin anahtarının orhangaziye savaşmadan verilmesi nasıl bir fetih oluyor. anlayabilene aşk olsun… istanbul fetihti… muhasarası 40 gün sürdü savaşıldı. ve alındı… iznik altın tepsi içinde orhangaziye dönemin tekfuru tarafından verildi.. ortada fetih değil el değiştirme var

  2. harbi iznikli

    2 Mart 2015 at 09:55

    walla sende haklısın arkadaş İznik hiç kuşatılmamış, hiç şehit verilmemiş, kale dibinde misket oynayarak alınmış bu şehir wallahi helal sana