OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

İznik’in kurtuluş günü

GÜNDEM/SÜRMANŞET

İznik kurtuluşunun 95. Yılı kutlamaları İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın Atatürk Anıtına çelenk koymasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla saat:09.30’da başladı.

Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından program İznik Belediyesi bina önünde  devam etti. Programda  İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Garnizon Komutanı Fırat Toprak, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Hıştıroğlu, Necati Tosun, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Salih Güven ve yönetimi, CHP İlçe Başkanı İsmail Güleç ve yönetimi, Gaziler Derneği Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, sivil toplum örgütleri, öğrenci ve halkın katılımları ile kutlandı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptı. Başkan Sargın konuşmasında “Kültür Abidesi, Alimler Diyarı olan ilçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. yılı münasebetiyle düzenlediğimiz programa katılımınızdan dolayı hepinize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün, ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılını  büyük bir övünç ve kıvançla, engin bir coşkuyla kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. Bugün, Vatan uğruna ömürlerini ve canlarını veren aziz şehitlerimizi, vefanın, sadakatin, millet sevgisinin muhterem temsilcileri olan gazilerimizi bir kez daha minnetle anmak için toplanmış bulunmaktayız. Sevgili İznik’liler; Aziz Milletimiz, içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz koşullarına rağmen sahip olduğu manevi güç ve bağımsızlık inancıyla, eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergileyerek özgürlüğüne kavuşmuştur. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan Ulusal Kurtuluş Savaşı sonunda, ilçemizde de kanla, gözyaşıyla yaşanan bir tarih sayfası kapanmış ve Ülkemizin aydınlık geleceği için elzem olan İstiklal ve Hürriyet yolu açılmıştır.Yokluklar içerisinde savaşan asil ecdadımız, önce milletimizi tek çatı, tek bayrak altına toplamış, sonrada eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu destan, var oluşunu hürriyetine adamış bir milletin ve onun aziz kahramanlarının başarısıdır. Bu destan, Türk ulusunun varlığını, gücünü, büyüklüğünü, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki sarsılmaz inancını ve kararlılığını bütün dünyaya göstermiştir. Bu ülkenin evlatları direndi ve bizlere unutulmaz bir miras bıraktılar. Bu mirasın adı Türkiye’ dir. Bu miras büyük hayalleri olan insanların mirasıdır. Bu miras, toprağa düşmüş şehitlerin, gazilerin, kahramanların mirasıdır. Bu miras, bu ülkede yaşayan herkesindir. Bu miras kendini bu ülkeye ait hisseden herkesindir. Vicdanı olmayan, duyguları körelmiş ve insaniyet namına benliğini yitirmiş olanlar çok iyi bilmelidir ki, ne bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü,  ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk bayrağı asla sahipsiz değildir. Yüce Türk insanı, vatanı için gözünü kırpmadan canını seve seve feda etmeyi kendisine şan bilir, şeref bilir. Bizim Milletimiz vatanına sahip çıkmayı boynuna borç bilir. Bizler, Aziz ve kahraman ordumuz başta olmak üzere, yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, çocuğuyla, tek yürek ve güçlü bir milletiz. Ne bugün nede gelecekte, hiçbir güç bağrımızdaki iman ve bağımsızlık aşkını sindiremez ve sindiremeyecektir.

Dost  ve Düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki, Bizim bir bayrağımız, bir vatanımız ve bir idealimiz vardır. O idealin adı özgür, güçlü, tam bağımsız büyük Türkiye idealidir. Bu duygu ve temenniler ile konuşmama son verirken, İznik’ imizin kurtuluş gününü kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canları ile ödeyen aziz şehitlerimizi, cesaret timsali muhterem gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken, tüm Hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Tören de İznik Belediyesi Mehter Takımı birbirinden güzel marşlar söylerek Kurtuluş ruhunu canlandırdı. Törenin sunuculuğunu ve yöneticiliğini İlçemiz Selçuk İlk Okulu Müdür Yardımcısı Hüseyin Sarıca yaptı. Selçuk İlk Okulu öğrencilerinden Sidre Suğra Karakaya ( Bayram Eder), Berra Kaya ise (Bayrak) adlı şiirleri okudu.

İznik Halk Eğitim Müdürlüğü Bünyesinde İlçemiz Okulların öğrencilerinden bulunan ve Tacir Beden Eğitimi öğretmeni Ali Ardıç ve Asya Ardıç yönetimindeki Folklor ekipleri birbirinden güzel gösterilerini sundu. Program sonunda günün anısına öğrenciler ile birlikte fotoğraf çektirildi.dusman isgal1

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT