OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Kayışoğlu, Yıldırım’a çağrıda bulundu

SİYASET/SÜRMANŞET
 • CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, BAŞBAKAN YILDIRIM’A ÇAĞRIDA BULUNDU.
 • FETO SORUŞTURMALARI NEDENİYLE GÖZALTINA ALINIP TUTUKLANAN HAKİM VE SAVCILARIN MAĞDUR ETTİĞİ İNSANLARIN HAKLARI İADE EDİLMELİ.
 • GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI FATİH MEHMET GÜLER’İ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRAN DAVALARIN SAVCISI, KAYMAKAMI, VALİSİ FETO ÜYESİ OLDUKLARI İÇİN TUTUKLANDILAR. MASUMİYETİ YILLAR SONRA MAHKEME KARARLARIYLA TESCİL EDİLEN GÜLER’İN KOLTUĞUNA BUGÜN TUTUKLANAN SAVCILARIN AÇTIĞI DAVALAR SONUCU OTURAN BELEDİYE BAŞKANI İSE HALA O GÖREVDE DURUYOR.

  CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı terör örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanan hâkim ve savcıların baktığı davaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

  Altaca Kayışoğlu, 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Gemlik Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Güler’in görevden alınmasına neden olan davaları açan savcıların Fethullah terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle tutuklandıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

  “Amaçlarına ulaşmak için masum insanlara iftira atmakta sakınca görmeyen terör örgütü üyelerinin verdiği kararların hukukla bağdaşmadığı zaten bilinen bir durum. Ancak, yargıyı çoğunlukla ellerine geçirdikleri için yapılan bütün itirazlar göz ardı edildi. Bugün geldiğimiz noktada, uydurma delillerle görevlerinden uzaklaştırılan, tutuklanıp hapse atılan insanların ne kadar masum oldukları ortaya çıkmıştır.

  Mağdur edilmiş bu insanların haklarının geç de olsa verilmesi, kamu vicdanı açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

  Bu nedenle Meclis’te acil olarak gerekli kanun değişiklikleri yapılarak, bu tür kumpas davaları ile ilgili yargılanmanın yenilenmesinin yolu açılmalıdır.

  FETO üyesi hakim ve savcıların açtıkları davalar, verdikleri kararlarla mağdur edilmiş insanların göreve iade edilmelerinin de ivedilikle sağlanması gerekir.

  Aksi halde bugün FETO’ya karşı yapılan operasyonların amacına tam ulaşması sağlanmamış olacaktır.”

  FETO’cu hakim ve savcıların düzmece kararlarıyla Gemlik Belediye Başkanlığı’nı bugün o koltukta oturan Refik Yılmaz’a devretmek zorunda bırakılan Fatih Mehmet Güler’in mağduriyetinin giderilmesinin demokrasi adına çok önemli olduğunu vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Fatih başkanın koltuğuna oturanların masumiyeti de tartışılır. Çünkü, o koltuğa hak ederek değil, bir takım kumpaslarla gelenlerin de değerlendirmeye tabi olması gerekir.

  Fatih başkanın görevden uzaklaştırıldığı dönemde davayı açan savcı SN, bütün davaları o savcıya yönlendiren başsavcı ZB, iddianameyi düzenleyen Bursa savcısı, dönemin kaymakamı BÇ FETO üyesi olmaktan tutuklandı. Dönemin valisi ŞH de görevinden uzaklaştırılmış durumda. Başkan Güler’in nasıl bir kumpasla karşı karşıya bırakıldığı bu tutuklamalarla daha iyi anlaşılmaktadır. Kurulan kumpasla görevinden el çektirilen Güler’in yerine getirilen isimse bugün belediye başkanlığı koltuğunda oturmaktadır. Elbette, bu durum dikkat çekicidir. Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi için Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sadece yargılama, tutuklama işlemleriyle değil, aynı zamanda tutuklanan ve yakalananların mağdur ettiği insanların sorunlarıyla da aynı kararlılıkla ilgilenmeliler” diye konuştu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON SİYASET

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT