Olayları Halka Rapor Eden Gazete

Küçük kızın katiline 25 yıl

MANŞET/YAŞAM

İznik’te 2010 yılında, kız isteme yüzünden çıkan silahlı kavgada, 10 yaşındaki Kibariye Yarar’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan 41 yaşındaki Tünel Bozan hakkında verilen 25 yıl hapis cezası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil edilmediği gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozuldu. Bakanlığın müdahil olarak kabul edildiği yargılamada, Tünel Bozan, yeniden 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay 25 Şubat 2010’da İznik’te meydana geldi. Askerden yeni gelen Hüseyin Yarar, evlenmek istediği Fadime Bozan’ın başkasına verileceğini öğrenince, yaşadığı Kocaeli’nin Gebze ilçesinden İznik’e geldi. İddiaya göre, sevdiği genç kız ile nişanlanmak istediğini söyleyen Hüseyin Yarar, evliliğe karşı çıkan Fadime Bozan’ın ailesi tarafından dövüldü. Yarar’ın haber vermesi sonucu İznik’e gelen yakınları ile iki aile arasında başlayan tartışma, tabanca ve av tüfeklerinin kullanıldığı silahlı kavgaya dönüştü. Kavga sırasında Fadime Bozan’ın kuzeni olan Tünel Bozan’ın tabancasından çıkan kurşunlardan birinin boynuna isabet ettiği, Hüseyin Yarar’ın yeğeni olan Kibariye Yarar yaşamını yitirdi.

Olay sonrası tutuklanan ve 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Tünel Bozan, cinayetten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bu cezayı Yargıtay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya müdahil edilmemesi nedeniyle bozdu.

Bakanlığı müdahil olarak kabul edildiği yargılamada, Bozan, ilk olarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ardından eylem olası kasıtla gerçekleştirmiş bulunduğundan müebbet, yargılama sürecinde iyi hal ve disipline uygun davranışları sebebiyle indirim uygulanarak 25 yıla indirildi. Aynı davada kavgaya karıştıkları için yargılanan Turan Yarar, Hüseyin Yarar, Mustafa Yarar ve Birol Yarar ise beraat etti. İsmail Bozan ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

DİĞER MANŞET HABERLERİ

Tablo gibi fotoğraf

Tek bir meyve ağacında bir düzüne insanın yer aldığı o fotoğraf çok

Kasıtlı mı yakılıyorlar?

İznik Sahili sazlıkları doğal hayatın yaşam alanı. İnsanoğlu’nun aç gözlülüğü bu yaşam
ayak mantarı tedavisi iznik emlak gss borç sorgulama iznik rehber
YUKARI ÇIK