Kürdistan Özgürlük Şahinleri TAK Ankara Saldırısı Üstlendi

TAK Kürdistan Özgürlük Şahinleri Ankara Saldırısı Üstlendi

GÜNDEM

Ankara saldırısını Kürdistan Özgürlük Şahinleri isimli terör örgütü üstlendi. Kürdistan Özgürlük Şahinleri TAK yaptığı açıklama Ankara Saldırısını kendilerinin yaptığını açıklarken hükümet tarafından yapılan açıklamalarda saldırıyı YPG’nin yaptığı açıklanmıştı. 28 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) isimli terör örgütü üstlenmesi bu terör örgütüne karşı atılacak yeni adımları gündeme getirdi.

KÜRDİSTAN ÖZGÜRLÜK ŞAHİNLERİ TAK HANGİ ÖRGÜT?

Kürdistan Özgürlük Şahinleri; (Kürtçe: Teyrêbazê Azadiya Kurdistan, TAK) altyapısı 1993 yılında oluşturulan[2], fiili olarak ise 2004 yılında kurulan, Türkiye’nin metropollerinde, turistik yerlerinde ve çeşitli stratejik bölgelerine karşı; sabotaj, bombalama veya kundaklama gibi eylemler yürüten silahlı paramiliter grup.
Örgüt, ABD tarafından küresel terörist ilan edilmiştir.

Kürdistan Özgürlük Şahinleri Eylemleri

Örgütün eylemleri genelde turistik bölgelerde yoğunlaşmış, Muğla, İzmir, Antalya gibi şehirlerde eylemler yapmıştır.Bunun yanında çeşitli orman yangınları da örgüt tarafından üstlenilmiştir.

16 Temmuz 2005’te Kuşadası’nda bir otobüsün patlatılması sonucu 3’ü yabancı 20 kişi yaralanmıştır.[4]

5 Nisan 2006’da Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul temsilciğine saldırı gerçekleştirilmiştir.

28 Ağustos 2006’da Marmaris’te ve Antalya’da saldırılar düzenlemiş ve bu saldırılarda çok sayıda kişi yaralanmış, 3 kişi ölmüştür

22 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen, İstanbul’un Halkalı ilçesinde askeri personel taşıyan otobüse uzaktan kumandalı bombayla gerçekleştirilen ve dört asker, bir sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan eylemi üstlenmiştir.[5]
31 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Taksim’de 32 kişinin yaralanması olayını[6], olaydan 4 gün geçtikten sonra üstlenmiştir. 20 Eylül 2011 Ankara Kızılay’da 3 kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı 2 gün sonra üstlenmişlerdir.
23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan ve 1 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı 2 gün sonra üstlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*