Minik Serçe Sezen Aksu sahnelere veda etti

Minik Serçe Sezen Aksu sahnelere veda etti

MAGAZİN

40 yıldır bizimle beraber ağlayan bizimle beraber gülen minik serçe Sezen Aksu sahnelere veda etti. “Değer Mi?”, “Seni Yerler “, “Tutuklu”, “Keskin Bıçak”, “Ah İstanbul” gibi onlarca efsane şarkısı ile hayatımıza giren Sezen Aksu son konseri ile veda etti.

Ah İstanbul, İstanbul olalı hiç görmedi böyle konser… 40 yıldır hayatımıza eşlik eden, bin bir çeşit duyguyu bin bir çeşit sözle şarkılarda dile getiren Sezen Aksu, dün gece Volkswagen Arena’da İstanbul’daki son konserini verdi. Aksu, “Veda değil bu” dediyse de gözyaşları içinde ayrıldı sahneden. Sahne arkasına geçmeden perdenin önünde arkasına dönüp son kez baktı seyircisine. El sallarken hem o ağladı, hem seyirci ağladı.

40 yıllık bir kariyeri birkaç saate sığdırmak mümkün olmasa da Sezen Aksu müzik yaşamının 40. yılını kutladığı “Sezen’li Yıllar” konser serisi kapsamında verdiği İstanbul’daki son konserinde, birer takvim yaprağı olan şarkıları teker teker koptu yüreklerden. Dün gece binlerce kişiyi yine geçmişe götürdü Aksu, “yol arkadaşlarım” dediği dinleyicisiyle zamanda yolculuktu sahnelere veda ettiği akşam. O yolculukta “Ah Kavaklar”, “Son Bakış”, “Güvercin” gibi şarkılarıyla andı Madımak’ta yitirdiklerimizi, Erdal Eren’i, Hırant Dink’i ve daha nicesini… Hatırlatmak değil aslında yaptığı, şarkılarda yaşatmak unutturmamaktı. Büyük acıları bir şarkıya sığdırmak, ifade edebilmesi kadar söylemesi de zordu o akşam. Gözyaşları içinde söyledi şarkılarını minik serçe.

Ülkesindeki toplumsal konularda olduğu kadar dünyayı sorgulayan şarkıları da vardı repertuarında. “Bu besteyi Uzay’la birlikte yaptık, sözleri Meral’le birlikte yazdık. Bu dünyanın ne olduğunu anlamaya çalıştık ama şimdi söylemeye çalışacak durumda değilim” diyerek vokalistini yanına çağırdı. Gitmeden önce vokalistinin topuklu ayakkabı giyerek kendisinden uzun olmasına da takılmadan edemedi Aksu, hem ağlayıp hem gülmek, hem ağlatıp hem güldürmek onun yaptığı işin bir parçası gibiydi. “Çok özür dilerim ama gerçekten müsaadenize ihtiyacım var” diyerek sahneyi vokalistine bıraktı minik serçe. “Masum Değiliz”di söyleyemediği şarkı. “Bir çağ yangını bu, bütün dünya günahkâr” masum değildik hiç birimiz.
Yıllardır “Ağlamak güzeldir. Süzülürken yaşlar gözünden sakın utanma” diyerek cesaretlendirdiği seyircisini güldürmeyi de çok seviyor. Zaman zaman stand-up şova dönüşen bir konserdi yine ama çoğu zaman ağlamaklı, duygusal anların yaşandığı, gecenin öneminin akıllardan hiç çıkmadığı… O konuşurken çıt çıkmıyordu salondan konuşması bittiğindeyse önceki akşam verdiği konserde “Kendimi bildim bileli peşinde oldum, sevdim” dediği “alkış” susmuyordu.

Konser boyunca ekibine bir yandan takılırken, bir yandan da övgülerle bahsetti. “Altın Sesler Vokal Grubu” dediği vokalistlerini ve enstrümanistlerini tanıştırdı seyircisine. “Bazı insanlar aşkla yapar işini, onlar da bu yüzden bu kadar özeller” diyerek şükranlarını dile getirdi ekibine.

“Değer Mi?”, “Seni Yerler “, “Tutuklu”, “Keskin Bıçak”, “Ah İstanbul” ve daha nice şarkısını seyircisiyle birlikte söyledi. Tıklım tıklım dolan mekândaki dev korosuna sevgisini “Benim hayatımı bu kadar özel kıldığınız için şükranla doluyum” diyerek dile getirdi Aksu. Ayrıca sevenlerini de önceden çekilmiş videoyla sahnesine konuk etti. “Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam” şarkısını seslendiren videodaki hayranlarına eşlik ederek şarkıyı sonlandırdı. “Hayat bu küçük anların toplamından ibaret. Tadını çıkarın” diye eklemeyi de unutmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*