Mutfak İşlerini Kolaylaştıracak İpuçları

MAGAZİN

Mutfaklar en çok küçük ev gerecinin bulunduğu bölüm olarak, evlerde hem en kolay dağılan hem de depolama ya da saklama alanına en çok ihtiyaç duyulan yerlerdir. Birçok kişi evindeki mutfak dolabının ya da çekmecelerinin asla kendisine yetmemesinden ve bu nedenle mutfakta rahat çalışmanın kendisi için ne kadar zor olduğundan bahseder. Ancak fonksiyonel dekorasyon önerileri ile tencereden tavaya, kavanozlardan elektrikli mutfak aletlerine kadar kullandığınız birçok ürünü kendinize uygun bir şekilde düzenlemeniz mümkün olabilir.

Depolamada kurtarıcı raflar

Evinizin hemen her yerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz raflara en çok mutfak gibi eşyaları yerleştirme ve düzenlemede sorun yaşadığınız alanlarda ihtiyacınız olacaktır. Çünkü pratiklik kadar uyum ve hoş görünüme de önem verenler için bu iki ölçütü bir arada sağlayan raflar adeta birer kurtarıcıdır. Çekmecelere ya da dolaplara bir türlü sığdıramadığınız kavanozlar ya da farklı boylarda tencere modelleri için raflar arası boşluk boyunu dilediğiniz gibi ayarlayabilir, hatta özenerek seçtiğiniz şık kavanozlarınızı dekorasyonunuzu tamamlaması için bir yandan sergileyebilirsiniz.

Raflarınız yeterli gelmiyor ya da gereçlerinizi korumak istiyor ancak yeni bir dolap ya da sebzelik yerleştirecek alan bulamıyorsanız, raf gibi duvara monte edebileceğiniz küçük boylarda tel ya da ahşap dolaplardan faydalanabilirsiniz. Sağlam bir şekilde monte edildiğinde tencere gibi saklanması güç mutfak gereçleri için de ekstra saklama alanı yaratabilirsiniz. Bu dolapları ister çatlatma yöntemi ile eskitilmiş olanlarından alarak country mutfak stili oluşturabilir, ister mutfak stickerları ile kendiniz renklendirebilirsiniz.

Raflara alternatif çözümler

Raflardan farklı olarak tencere gibi mutfak gereçleri için saklama alanına ihtiyaç duyanlara ise alternatifler yaratıcılıkla sağlanabilir. Örneğin evinizde merdiven varsa ve merdiveniniz özellikle mutfağa ya da mutfak balkonuna yakınsa bu merdiven altlarına raflı dolaplar yaptırabilirsiniz. Daha nadir kullandığınız malzeme ve aletlerinizi buraya yerleştirerek daha sık kullandığınız ve elinizin altında olmasını istediğiniz ürünleri ise ocak ya da tezgaha yakın yerleştirebilirsiniz.

Buzdolaplarının yanları genelde bir miktar boş bırakıldığı için tencere yerleştirecek ekstra depolama alanı çıkarmakta bu boşluklar da kullanılabilir. Örneğin ince uzun dolaplar yaptırarak ve içerisine askılar monte ederek, el bezleri, mutfak havluları ve önlükleri için de aynı dolap içerisinde fazladan yer sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*