Olayları Halka Rapor Eden Gazete


Olayla ilgili 5 şüphelinin ifadesi alındı

GÜNDEM/MANŞET/YAŞAM

İznik’te yeni bir Lahit daha ortaya çıktı. Geçen yıl kasım ayında Hisardere köyü yolu Kayaarkası mevkiindeki bir zeytinlikte roma dönemi lahit ortaya çıkmıştı. Bugün aynı zeytinlikte bir lahit daha ortaya çıktı.

İznik ilçe emniyet müdürlüğü asayiş ekipleri, önceki gün çalınan 16 ZZN 10 plakalı aracı araştırırken, yol kenarına yakın olan tarla içinde kazılmış alanı fark etti. Polis, durumu Jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, İznik müze müdürlüğü ile irtibata geçerek alanda kazı çalışması başlatıldı.
İ.S. 2. YÜZYILA AİT
İznik müze müdürlüğünde görevli arkeologlar, toprak altındaki lahdi çıkarmak için seferber oldu. Lahdin İ.S. 2. yüzyıla ait olduğu sanılıyor. Çatı şeklinde ki lahit kapağının her iki yanında antefix uzantısı bulunuyor. Uzantıların uçlarında ise 5’er tane aslan başı mevcut. Lahdin gövdesi henüz gün ışığına çıkmadı. Müze yetkilileri, mermerden yapılan mezarın tamamen ortaya çıkarılıp müzeye taşınması için gece yarısına kadar çalışılacağını kaydetti. Olayla ilgili 5 şüpheli, jandarmadaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

iznik emlak
YUKARI ÇIK