OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Ovada kırmızı alarm

EKONOMİ/GÜNDEM/MANŞET

İznik ovasını don vurdu. Binlerce dönüm tarım arazisine ekili sebze zarar gördü. Afetin ekonomik boyutu milyon liralarla ifade ediliyor.
Yüksek kesimlere düşen kar, İznik ovasını yaktı geçti. Sabaha karşı meydana gelen don çiftçiyi hüsrana uğrattı. İznik irat Odası başkanı Vahit Mutlu, afet ile ilgili açıklama yaptı. Mutlu, “Brokoli ve Lahana haricinde Biber, Domates, Kabak, Patlıcan gibi sebzeler büyük hasar gördü. İznikli çiftçi büyük bir umutla girdiği kış sezonunda donla yıkıldı” dedi.

 

Marmarabirliğin üreticiye iyi fiyat vermesine karşın ovada zeytinin seyrek olduğuna dikkat çeken Mutlu, soğuk hava nedeni ile düşen kıra ovadaki tüm sebzelerde büyük zarara neden oldu. Odamıza bağlı mühendis arkadaşlar gerekli saha araştırmalarına devam ediyor. Şunu net bir şekilde ifade edeyim ki tüm İznik ovası büyük bir hasar gördü.”

İznik ovasında genellikle sebzecilik ara tarım olarak yapılmasından dolayı çiftçilerin aldıkları ÇKS belgelerinde faaliyet çeşidi sebzecilik olarak geçmemesi dolayısı ile sebzecilik yapan çiftçiler don dolayısı ile gördükleri hasar için tarım sigortasından faydalanamıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON EKONOMİ

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT