OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Petrol Fiyatlarında ki Belirgin Düşüş

EKONOMİ/GÜNDEM

Petrol , Küresel mali krizi ve dünya petrol piyasasındaki düşük fiyat nedeniyle, Özbekistan’ın güneyinde kurulması planlanan 2,5 milyar dolarlık doğal gaz-kimya rafinerisi inşaatı ertelendi.

Küresel mali krizi ve dünya piyasasındaki düşük fiyat nedeniyle, Özbekistan’ın güneyinde kurulması planlanan 2,5 milyar dolarlık doğal gaz-kimya rafinerisi inşaatı ertelendi.

Petrol

“UzIndoramaGasChemical” Özbek-Singapur ortak şirketi tarafından bu yıl ülkenin Kaşkaderya vilayetinde kurulması öngörülen 2,5 milyar dolarlık gaz-kimya rafinerisinin inşaatı dünyadaki zorlu ekonomik durum ve dünya petrol piyasasındaki düşük fiyattan dolayı belirsiz bir süreyle askıya alındı. Özbekneftgaz’dan yapılan açıklamada, bu yıl başlatılması öngörülen söz konusu projenin dünya piyasasındaki durum nedeniyle belirsiz bir süreye ertelendiği ve ortak şirkette yer alan tarafların, proje için yeni yatırımcı ve finansman bulamadığı duyuruldu. Bundan dolayı projenin 2016 yılı devlet yatırım projesine de dahil edilmediği hatırlatılan açıklamada, söz konusu projenin dünya petrol piyasasındaki fiyatların tekrar değişmesi durumunda yeniden başlatılmasının mümkün olacağı kaydedildi. Açıklamada, Mayıs 2012’de Özbekneftgaz ile Singapur’un Indorama Group şirketlerinin eşit paylarla oluşturduğu “UzIndoramaGasChemical” ortak şirketi tarafından, bu yıl inşaatı başlatılması öngörülen rafinerinin yıllık 492 bin ton polietilen, 66 bin ton gaz kondensat ve 53 bin ton piroliz benzini üretme kapasitesine sahip olduğu anımsatıldı. Proje tutarı 2,5 milyar dolar olan rafinerinin Özbekneftgaz ve Özbekistan İmar ve Kalkınma Fonu’nun mali kaynaklarının yanı sıra, Indorama şirketinin yabancı finans kurumlarından alacağı kredi hesabına hayata geçirilmesi öngörülmüştü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON EKONOMİ

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT