OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Rusya Türk Öğrencileri Ülkesinden Kovdu!

DÜNYA/GÜNDEM

Rusya , Türkiye ‘nin 2015 kasım ayında hava ihlali gerekçesiyle düşürmüş olduğu Rus savaş jetinden sonra Türklere karşı mantık dışı tutumlar sergilemeye devam ediyor.

Kremlin’e bağlı Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Türk öğrencilerin Rusya’nın istihbarat servisi FSB’nin talebiyle atıldığı ifade ediliyor.

Türk Öğrenciler

RUSYA’DA BULUNMALARI İSTENMİYOR

Öğrencilerin atılma sebebi ise ” Rusya Federasyonu topraklarında bulunmalarının istenmemesi” şeklinde açıklandı. Rusya Eğitim Bakanı Dimitri Livanov, Aralık ayında iki ya da üç Türk öğrencinin üniversitelerden atıldığını, gerekçenin ise ”akademik başarısızlıklar” olduğunu söylemişti. Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan önceki açıklamalarda ise Rusya’da eğitimine devam eden Türk öğrencilerin herhangi bir problemle karşılaşmayacağını belirtmişti.

GEREKÇE: İSTİHDAM YASALARININ İHLALİ

Rusya Başsavcılığı, Voronej kentinde 9 Türk öğrencinin okuldan atıldığını, gerekçenin ise istihdam yasalarının ihlali olduğunu açıklamıştı. Samara’daki bir Türk öğrenci ise kendi isteğiyle okuldan ayrılmıştı.

Kasım 2015’te Türkiye’nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürmesinden bu yana Ankara ve Moskova arasındaki ilişkiler gerilmiş durumda.

ETİKETLER:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON DÜNYA

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT