Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

ŞAHİN EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

Başkanlar ve Milletvekili Şahin

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İTSO’nun Aralık ayı Meclis toplantısından sonra odanın organ üyelerine hitap etti. Milletvekili Şahin 2 gün önce kabul edilen Türkiye’nin 2015 bütçesi hakkında bilgi verdiği toplantıda, İnegöl’e yapılacak yeni gümrük alanı için kaynağın hazır olduğunu belirterek uygun arsa bulunmasını beklediklerini söyledi.

 

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Aralık ayı meclis toplantısının ardından TBMM plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, odanın organlarında görev yapan üyelere hitap etti.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Metin Anıl, Milletvekili Hüseyin Şahin’in geçmişte odalarında meclis üyesi olarak görev yaptığını hatırlattı. Anıl, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan Milletvekili Hüseyin Şahin’den 2 gün önce kabul edilen bütçenin ayrıntılarını dinleyeceklerini, genel ekonomik gelişmeler hakkında bilgi alacaklarını söyledi.

BÖLGEDEKİ SİYASİ VE EKONOMİK

GELİŞMELER TEDİRGİN EDİYOR

Metin Anıl, 2014 yılında Ortadoğu’daki siyasi çalkantıların Türkiye ekonomisine olumsuz yansımaları olduğunu, bundan özellikle İnegöl mobilya sektörünün olumsuz etkilendiğini belirterek, “Şimdi de dünyadaki enerji fiyatlarının düşmesiyle Rusya’da başlayan krizin korkusunu yaşıyoruz. İş dünyası olarak, bölgemizdeki ülkelerde bir an önce hem siyasi hemde ekonomik istikrar sağlanmasını arzu ediyoruz” dedi.

SİYASİ İSTİKRAR İLE ÜLKEYE

EKONOMİK İSTİKRAR GELDİ

Milletvekili Hüseyin Şahin’de uzun yıllar meclis üyeliği yaptığı İTSO’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek sözlerine başladı. Milletvekili Şahin, 2 gün önce kabul edilen 2015 yılı genel bütçesinin 473 milyar lira olduğunu söyledi. Şahin, 2002 yılı Kasım ayında iktidara geldiklerinde 88 milyar liralık bir bütçe devraldıklarını, 2003 yılı için 121 milyar liralık bütçe hazırladıklarını belirterek, “Bu bütçenin, vergi gelirlerinin yüzde ortalama 70’i ve toplam gelirlerinin de yüzde 46’sı faize gidiyordu. Bütçeden yatırıma ayrılan pay sadece 10 milyar liraydı. Biz ise 2014 yılında sadece tarımsal desteklemelere bütçeden13 milyar lira ayırdık. Biz iktidara gelmeden önce gazete manşetleriyle ekonomi allak bullak ediliyordu. Çünkü ülke koalisyonlarla yönetiliyordu ve siyasi istikrar yoktu. AK Parti ile gelen siyasi istikrar içte ve dışta güven ortamını sağladı” dedi.

Türkiye’de 1991’de Yurt içi Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) 153 Milyar dolar, Milli gelirin de 2 bin 700 dolar olduğunu, 2002’de GSYH’nin 180 milyar dolara, Milli Gelirin de 3 bin 500 dolara çıktığını söyleyen Milletvekili Şahin, “O yıllarda dünyanın ikinci büyük şirketi yılda 180 milyar ciro yapıyordu. Birinci şirket de yılda 450 milyar ciroya sahipti. Yani Türkiye’nin GSYH’si dünyanın ikinci büyük şirketinin yıllık cirosu kadar, en büyük şirketinin şirketin 3’te biri kadardı” dedi.

AK Parti’nin ekonomiyi yönetmeye başladığı 2003 yılı ile 2013 arasındaki 10 yılı da kıyaslayan Milletvekili Şahin, 2013’te GSYH’nin 820 Milyar dolara, milli gelirin 10 bin 800 dolara yükseldiğini, satın alma gücü paritesine göre 18 bin dolara çıktığını belirtti. Şahin, “Bugün için dünyanın en büyük şirketi yılda 480 milyar dolar ciro yapıyor. İşte AK Parti iktidarının ülkemize kazandırdıklarının rakamsam ifadeleri bunlardır. Yapılan yatırımları da hep birlikte görüyoruz” diye konuştu.

15 YILLIK PLAN YAPTIK

Milletvekili Şahin, Türkiye’nin geçmişte 5’er yıllık planlar yaptığını AK Parti’nin ise 15 yıllık bir plan hazırlayıp Türkiye’nin önüne 2023 hedeflerini koyduğunu belirterek, “Bu hedef, 2 triyon dolar GSYH ve 25 bin dolar Milli Gelirdir. İşte bu hedefe sizlerle birlikte koşacağız. Sizler yatırım yapacak, üreteceksiniz ve dünya pazarlarında bunları satacaksınız. Bizde önünüzdeki engelleri kaldıracağız” diye konuştu.

 

GÜMRÜK İÇİN ARSA BULUN

KAYNAĞINI HAZIRLADIK

Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl’e kazandırdıkları gümrük ile ilçenin ihracatında artış olduğunu mevcut yerin talebi karşılamakta yetersiz kaldığını da belirterek, “Bu konunda kaynağımız çoktan hazır. Bu iş için uygun bir arsa bulduğunuz takdirde hemen süreci başlatacağız” dedi. İTSO Başkanı Metin Anıl’da İnegöl’e sürekli artan ihtiyacı karşılayacak büyüklükte uygun bir arsa bulmak için gerekenleri yapacaklarını ve hızla sonuçlandıracaklarını söyledi.

Milletvekili Hüseyin Şahin’in İTSO’da yaptığı konuşmayı İTSO Başkanı Metin Anıl’ın yanı sıra, Meclis Başkanı Sadık Gülerer, Disiplin Kurulu Başkanı Zeynep Kaçar, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Müfide Karaduman ile odanın Meclis ve Komite üyeleri ve AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ve Yönetim Kurulu üyeleri de dinlediler.

Bilgi İçin: İbrahim Çoban Stratejik İletişim Danışmanı 0 532 287 65 29