Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Sahte olduğu 109 yıl sonra anlaşıldı

1800’lü yıllarda Osmanlı devleti, III. Murat türbeleri, II. Selim ve I. Mahmut kütüphanesi çinilerinin restorasyonu için kolları sıvar. Restorasyon işi, o dönemde İstanbul’da yaşayan diş doktoru Albert Sortin Dorigny’e verilir.

sahtecikti

1800’lü yıllarda Osmanlı devleti, III. Murat türbeleri, II. Selim ve I. Mahmut kütüphanesi çinilerinin restorasyonu için kolları sıvar. Restorasyon işi, o dönemde İstanbul’da yaşayan diş doktoru Albert Sortin Dorigny’e verilir. Tarihi eserlere olan düşkünlüğü ile tanınan Dorigny, 1894 yılında II. Selim Türbesinin orjinal 60 parçadan oluşan İznik çinilerini sökerek, yerine Fransa’da ki fayans fabrikasında yaptırdığı sahtelerini takar. Dorigny’in bu büyük hırsızlığı tam 109 yıl sonra ortaya çıktı.

UZUN YILLAR ANLAŞILAMADI
Mimar Sinan tarafından yaptırılan ve 16. yüz yıl İznik çinileri ile süslenen II. Selim Türbesi’nde ki 60 parçadan oluşan orjinal İznik çinilerinin yerine konan sahte çinilerden 2 adet karo parçası 2003 yılında yere düşüp kırıldığında anlaşıldı. Karoların arkasında Paris şehrindeki “Choisleroi Seine” isimli fayans fabrikasında üretildiğini gösteren mühür gerçekleri ortaya çıkardı.
Çalınan çiniler bugün Fransa-Paris Louvre Müzesinde sergilenmekte.