OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Samsung Apple’a 548 Milyon Dolar ödemesini yapacak

TEKNOLOJİ

Samsung Apple’a 548 Milyon Dolar ödeme yapacak olduğunu resmi olarak bildirdi, yeni sistemin sayesinde daha aktif bir ödeme yapılacak olsa da şirket açısından daha fazla ödeme gücü almasının önemli olduğu vurgulandı.

Akıllı telefon sektörünün rekabetçi iki devi Apple veSamsung 2011 yılından beri tasarım kopyalama iddiası yüzünden mahkemelik.

Apple’ın Samsung’u akıllı telefon patentlerini kopyalamakla suçladığı davanın üstünden neredeyse 5 yıl geçti.

2012’de karara bağlanan dava sonucunda suçlu bulunan Güney Koreli elektronik devi toplam 1 Milyar Dolar gibi bir cezaya çarptırılmıştı. Samsung nihayet kendisine kesilen cezayı ödemeyi kabul etmiş görünüyor.

Samsung ve Apple tarafından ortak mahkeme açıklamasındı yapıldı ve Samsung’unApple’a 548 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiği belirtildi.

İşin aslında yıllar süren dava sonucunda kazanan Apple gibi görünsede Samsung kesilen rakamı azaltmayı başarmış gibi gözüküyor.

Açıklamada Samsung’un Apple’dan para talep etme haklarını saklı tuttuğunun da altı çizildi. Ancak yine aynı açıklamada, Apple söz konusu haklara itiraz ediyor.

Hala ortak açıklamada bile bir anlaşmazlık söz konusu.

hatırlanacağı gibi;

Apple, Samsung’u 2011’in ilkbaharında dava etmişti. Söz konusu dava, o dönemde sıklıkla rastlanan akıllı telefon davalarının en somut örnekleri arasında yer alıyor. Mahkeme, 2012 yılında Güney Koreli şirketin iPhone üreticisinin çoklu dokunma hareketleri ve kıstırarak küçültme gibi patentlerini ihlal ettiğine karar vermişti. 2.5 milyar dolar tazminat talep eden Cupertino merkezli şirket, 1 milyar dolar tazminatla yetinmek zorunda kalmıştı. Ancak yapılan muhtelif itirazların sonucunda bu bedel önce 930 milyon dolara daha sonrasında ise 548 milyon dolara çekilmişti.

Samsung’un Apple’a tazminat ödemeyi kabul etmesi, sürecin tamamen sona erdiği anlamına gelmiyor. Ortak açıklama, Samsung’a ödediği tazminatın bir kısmını geri alma hakkını tanıyor. Buna ek olarak, Güney Koreli şirket davaya ilişkin itirazını ABD Yüksek Mahkemesi’ne taşıyacağını da daha önce açıklamıştı.

Patent uzmanı Florian Mueller’e göre, mahkemenin itirazı dinlemeyi kabul etmesi durumunda yeniden duruşma safhasına dönülmesi muhtemel gözüküyor.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un çalıntı olduğu için Android’i öldürmek istediği biliniyordu. Bu karar özünde onu haklı çıkarıyor.

Apple ve Samsung patent ihlal mahkemeleri gelecekte de devam edecek gibi duruyor. Bana göre kesilen ceza rakamları elde edilen gelire oranla deve de kulak kalıyor.

? Samsung announces payment of $548 million to Apple but reserves right to seek reimbursement [FOSS Patents]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON TEKNOLOJİ

Placeholder

Kamera İç Özellik

Güvenlik sistemlerinin en yaygını olan kamera sistemlerinde genel olarak hep tüm sistemin
Placeholder

Oyun Oynayarak Mutlu Olmak

Hayatın tekdüzeliğini oynadığımız oyunlar ile gideririz, oyunların olmadığı hayat sıkıcıdır, başkalarıyla yarışmak,
smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT