Şeb-i Arus İstanbul

MAGAZİN

Şeb-i Arus İstanbul’da izleyenleri hayrete düşürdü, Mevlana’yı anması için getirilen Şeb-i Arus İstanbul’da zengin izleyenleri sevindirdi.

Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölüm gecesi olan 17 Aralık, Allah katına yükselmesini simgelediği için “Düğün Gecesi” yani “Şeb-i Arus” olarak kutlanıyor. Konya’da gerçekleşen etkinlikler dolayısıyla aylar öncesinden biletler tükeniyor, otellerde yer bulunmuyor. Konya’daki etkinliklere katılamayanlar için 4 yıldır İstanbul’da Şeb-i Arus İstanbul adıyla maneviyatı yüksek organizasyonlara imza atan Adstation, bu özel gecede Beyonce, U2 gibi dünya starlarının konserlerinde kullanılan tüm teknik ekipmanları kullanıyor. Ve işitme engellilere özel yayın yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Adstation tarafından bu yıl 19 Aralık’ta Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşecek etkinliğe 15 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu özel gecede Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde Alişan, Yusuf Güney, Kutsi, Serkan Kaya, Sami Özer ve Erkam Aydar sema gösterileri eşliğinde ilahiler okuyacak. Hazırlıkları büyük bir özenle süren etkinlik öncesinde AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu ile konuştuk.

■ Şeb-i Arus İstanbul törenlerini yapmaya nasıl karar verdiniz?

Şeb-i Arus, Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümüdür. Tüm dünyayı sözleri ve eserleriyle etkilemiş, gönüllerin ve aşkın sultanı Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin vuslat gecesi her yıl aralık ayında sema ayini ve dualar eşliğinde Konya’da kutlanıyor. Şeb-i Arus, Mevlânâ Hazretleri’nin Allah’a (CC) kavuştuğu büyük gün olarak anılıyor. “Ben öldükten sonra mezarımı yerlerde aramayın. Ben ariflerin gönlündeyim” diyen, Konya’dan çıkıp sınırlar ötesine ulaşan hoşgörünün ismi Mevlânâ’nın ölüm yıldönümünü, 2012’de İstanbul’da yapmaya karar verdik. Şeb-i Arus organizasyonlarının benim için özel bir yeri var. 2012’de babam, Konya’daki törenlere gitmeyi çok istemişti ancak bilet bulamadık. Biletlerin 1 ay öncesinden tükendiğini öğrendik. Bilet bulamayan ve seyahat konusunda sıkıntısı olanlar için, öğretisi sınırları aşan bir âlimin törenini İstanbul’da da düzenlemeye karar verdik. Biz kesinlikle Konya’ya bir alternatif sunmuyoruz. Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinin yeri her zaman ayrıdır, özeldir. Bizim burada yapmak istediğimiz, o maneviyatı yaşamak isteyip Konya’ya gitmeye fırsat bulamayanlar, oradaki salonun kapasitesi nedeniyle törenleri izleyemeyenler de buyursunlar Şeb-i Arus İstanbul’da o maneviyatı yaşasınlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*