OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Sistoskopi yöntemi ile tümör ameliyatı

MANŞET/SAĞLIK

İznik Devlet Hastanesinde mesane tümörü tedavisi kapalı sistem ameliyat ile artık mümkün. Bir hastaya konulan teşhis sonrasında başarılı geçen ameliyatla tümörlü bölge temizlendi.

İznik Devlet Hastanesinde kanlı işeme nedeniyle başvuran 87 yaşındaki bir hastanın sistoskopisinde mesane içerisinde 3.5 cm büyüklüğünde mesane tümörü tespit edildi. Üroloji Uzmanları Op. Dr. Yunus Ertung ve Başhekim Op. Dr. Aybars Alemdaroğlu tarafından yapılan kapalı sistem TUR operasyonu ile mesane içi tümor başarılı bir şekilde temizlendi.

Başhekim Aybars Alemdaroğlu, “Sigara içmenin az bilinen kötü etkilerinden biride mesane kanserine yol açmasıdır. Akciğer kanserine yol açtığı, toplumun büyük kısmı tarafından bilinirken, mesane kanserine neden olabileceği daha az bilinmekte. Sigara içimi, mesane kanserinin en önemli nedenidir. Mesane kanserli hastaların öyküsünde neredeyse hepsinde sigara içimi öyküsü var. Hasta genelde gözle görülen, ağrısız, tekrarlayıcı, olup geçen kanlı işeme ile başvurur. Kanlı işeme ağrısız olduğundan bazı hastalar doktora gitmeyi geciktirir. B da erken tanı şansını azaltır ve tümörün büyümesine neden olur. Sistoskopi denilen kapalı kameralı sistemle mesane içine girilerek tanı konulmakta” dedi. Alemdaroğlu, bu tür şikayeti olanların zaman kaybetmeden sistoskopi yaptırması gerekmektedir dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON MANŞET

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT