Olayları Halka Rapor Eden Gazete


Sistoskopi yöntemi ile tümör ameliyatı

MANŞET/SAĞLIK

İznik Devlet Hastanesinde mesane tümörü tedavisi kapalı sistem ameliyat ile artık mümkün. Bir hastaya konulan teşhis sonrasında başarılı geçen ameliyatla tümörlü bölge temizlendi.

İznik Devlet Hastanesinde kanlı işeme nedeniyle başvuran 87 yaşındaki bir hastanın sistoskopisinde mesane içerisinde 3.5 cm büyüklüğünde mesane tümörü tespit edildi. Üroloji Uzmanları Op. Dr. Yunus Ertung ve Başhekim Op. Dr. Aybars Alemdaroğlu tarafından yapılan kapalı sistem TUR operasyonu ile mesane içi tümor başarılı bir şekilde temizlendi.

Başhekim Aybars Alemdaroğlu, “Sigara içmenin az bilinen kötü etkilerinden biride mesane kanserine yol açmasıdır. Akciğer kanserine yol açtığı, toplumun büyük kısmı tarafından bilinirken, mesane kanserine neden olabileceği daha az bilinmekte. Sigara içimi, mesane kanserinin en önemli nedenidir. Mesane kanserli hastaların öyküsünde neredeyse hepsinde sigara içimi öyküsü var. Hasta genelde gözle görülen, ağrısız, tekrarlayıcı, olup geçen kanlı işeme ile başvurur. Kanlı işeme ağrısız olduğundan bazı hastalar doktora gitmeyi geciktirir. B da erken tanı şansını azaltır ve tümörün büyümesine neden olur. Sistoskopi denilen kapalı kameralı sistemle mesane içine girilerek tanı konulmakta” dedi. Alemdaroğlu, bu tür şikayeti olanların zaman kaybetmeden sistoskopi yaptırması gerekmektedir dedi.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*

DİĞER MANŞET HABERLERİ

Tablo gibi fotoğraf

Tek bir meyve ağacında bir düzüne insanın yer aldığı o fotoğraf çok

Kasıtlı mı yakılıyorlar?

İznik Sahili sazlıkları doğal hayatın yaşam alanı. İnsanoğlu’nun aç gözlülüğü bu yaşam
sohbet iznik emlak bursa evden eve gss borç sorgulama iznik rehber
YUKARI ÇIK