Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ OLACAK

fanus

İznik Gölünde bulunan ve 2014 dünya keşif listesine 3. sırada giren Bazilika, Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak turizme kazandırılacak. Bilindiği gibi Türkiye’de sadece Muğla’da Sualtı Arkeoloji Müzesi var ikincisi de İznik Gölünde düşünülüyor.

2014 yılının en önemli 10 keşifi arasında 3. sırada yerini alan İznik Gölündeki Aziz Neophytos, bazilikasının truizme açılması konusunda ilk adım bugün atıldı. Bazilikanın görsel amaçlı turizme kazandırılması için su altı ve üstü çalışmalar başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı projenin sponsorluğunu Bursa Büyükşehir Belediyesi yürütecek.
Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat ile Geomarine Kara ve Deniz Araştırma şirketlerinden oluşan ekip, 10 gün sürecek su altında ki Bazilika’nın yüzey araştırmasına başladı.
Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat’ın yöneticisi, uzak deniz kaptanı ve dalgıç olan Tuğrul Orcan, “Bu çalışma Bursa Büyükşehir belediyesinin desteklediği bir proje. İznik Bazilikasının turizm amaçlı görselliğinin ortaya çıkartılması için buradayız. Şimdilik bir ön çalışma yapıyoruz. Projelendirilmesi ileriki safhada olacak. Bazilika’nın bulunduğu bölgede başka bir arkeolojik kalıntı var mı onu da değerlendiriyoruz. Bazilikanın olduğu bölgenin sismik değerleri ve batimetresini ölçerek rölevesi ortaya çıkarılacak” dedi.
Geomarine şirketinden Jeoloji Yüksek Mühendisi Çağan Tunç, ise “Yürütülecek geniş kapsamlı arkeolojik çalışmaları öncesinde hidrografik ve oşinografik parametreleri yani derinlik haritasını ortaya çıkarıcağız. Bir kaç gün sürecek olan yüzey taramasında sonar ölçümlemeleri yapacağız. Geniş bir alanda tarama yapıyoruz, bunun nedeni ise başka arkeolojik bulguların olup olmadığıdır. Şuana kadar Bazilika’nın çevresinde eskiye ait kayaç yani kayalar mevcut tabi bunların incelenmesi sonrasında ne olduklarına karar verilecek” dedi.
İznik gölünün 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün (Archaeological Institute of America) tarafından ’2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi’ arasında gösterilmişti.