OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Tamamı mermerden cami

GÜNDEM/MANŞET

Bursa’nın İznik ilçesinde öyle bir camii inşa ediliyor ki, Türkiye’de bir başka örneği yok. Taş ustası 70 yaşındaki Mehmet Arslan, hayır severlerin desteği ile işlettiği taş ocağından kestiği mermer bloklardan cami inşa ediyor. Mihrap’ı 10 ton ağırlığında yekpare mermerden olan camiinin zemini de 3 metre uzunluğunda 160 cm. genişliğinde mermer blok taş. Tamamı mermer bloklardan oluşan camide taşıyıcı kolon yok. Direkler de sütun mermerden.

ANTİK YAPILARDA KULLANILANIN AYNI
Yeşilcami mahallesi Topkapı mevkiinde inşa edilen camiinin mermerleri, İznik’in sur ve antik tiyatrosunda kullanılan taş malzemesiyle aynı özellikte. Hiç bir mühendislik eğitimi almadığını ifade eden taş ustası Memet Arslan, ” Taş ocağında çalışıyorum. Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. Camiinin en büyük özelliği 10 ton ağırlığında yekpare mermerden olması. Ayrıca cami inşaatında beton kullanmıyoruz. Temeli oluşturan zeminde 10’ar ton ağırlığında mermerler var. Kısacası tamamı mermer bloklardan oluşuyor. Cemaat yeri ise yüz kişi alacak şekilde yapılıyor” dedi.
Mehmet Arslan, “Antik çağda da kullanılan bu mermerin kalitesi çok yüksek. Biz buna Kaplan Postu diyoruz. Yıllandıkça rengi açılacak daha da. Kışın sıcak, yazın ise serin tutar” dedi. 4 ay önce başladığımız inşaatı 2017 yılı içerisinde bitirip ibadete açmayı planlıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT