OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Tarihi hipoje’nin kırılan alüminyum kapısı kilit yerine telle tutturuldu

GÜNDEM

İznik’e ziyaret için gelenlerin uğrak noktası olan Elbeyli köyü Hesbekli mevkiinde ki koruma altına alınan oda mezarın (Hipoje) son hali tarihi ayıbı ortaya çıkardı.
İznik’in tarihi mekanlarını ziyarete gelenler hipojeyi böyle görüntülediler. Koruma altına alınan oda mezarın pimapenden yapılmış kapısının zorlanarak açıldığını farkeden yerli turistler, içeride ki tarihi rezalet ile karşılaştılar. Tel ile bağlanan kapıdan içeriye giren ziyaretçiler, Hipojeyi koruma maksatlı örülen beton duvarların hilti ile kırılmış ve duvar frekslerinin rutubetten tamamen dökülmüş olduğunu gördüler. Tarihi rezaletin fotoğrafları ziyaretçiler tarafından sosyal medya da yayımlandı. Görüntüler büyük tepki çekti.

TÜRKİYE’DE EN DEĞERLİ MEZAR
Hipoje, 4. yüzyıl Roma dönemine ait. Freskleriyle Türkiye’deki en değerli hipoje olarak bilinen Erken Hıristiyanlık çağının mezar odasının duvarları, kare tuğlalarla örülü. Üstü beşik tonozlu. Mimari açıdan en önemli özelliği, freskleri. Batı duvarında , kapının yanlarında ,başları kapıya dönük , kabarmış biçimde iki tavus kuşu yer almakta. Kapının yanındaki alınlığın yan tarafında birer sülün çizili. Kuzey duvarı palmiye dalı, akantus yaprakları , tepside meyveler , dal ve yapraklarla bezeli. Dalların birinde bir keklik görülmekte.

Hipoje duvar freksleri
ETİKETLER:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT