Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Tüccar yüksek fiyat çekebilir

​Bursa ve ilçelerinde etkin olan dolu yağışı, zeytin ve deveci armudun da hasara neden oldu. Düşük rekolte nedeniyle Tüccar’ın çiftçiden yüksek fiyata ürün alabileceği iddia edildi. Bursa ve ilçelerinde hava koşulları nedeniyle yüzde 40’a yakın rekolte kaybı görülen deveci armudu ile zeytini bir de dolu vurdu.

deveci

​Bursa ve ilçelerinde hava koşulları nedeniyle yüzde 40’a yakın rekolte kaybı görülen deveci armudu ile zeytini bir de dolu vurdu.
Bursa Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim, birkaç gün önce bazı bölgelerde görülen dolu yağışının üreticiyi olumsuz etkilediğini belirtti. Yağışın verdiği hasarın yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını vurgulayan Hakan Ekim, Ahmetköy, Aksungur, Göndoğdu bölgelerinde zeytin ağaçlarının zarar gördüğünü söyledi. Zeytinlerde yaralar oluştuğunu anlatan Ekim, armut bahçelerinin de etkilendiğini, özellikle deveci armudunda hasar oluştuğunu kaydetti.
Bursa genelinde görülmese bile bölgesel sıkıntıların ortaya çıktığını bildiren Ekim, “Bu sene bir çok üründe olduğu gibi zeytin ve armutta da rekolte kaybı vardı. Bölgesel dolu yağışları da bu ürünlere zarar verdi. Zararın boyutlarını tespit etmeye çalışıyoruz” dedi.