Tüp Bebek Yönteminde Cinsiyet Seçimi

SAĞLIK

Tüp Bebek Yönteminde Cinsiyet Seçimi Bebeğinin cinsiyetini belirlemek isteyenlerde cinsiyet seçimi ile bu alanda istedikleri sonucu kolayca elde edebilirler. Kız ya da erkek taleplere göre oluşturulacak olan embriyonun belirlenmiş cinsiyette olması sağlanır. Bunun için yapılacak olan kontroller sırasında yumurta ve sperm seçimleri istenildiği gibi sonuç alınmasını sağlayacak şekilde yapılır. Uzman doktor kontrollerinde sonucun belirlenmesi ile uygulama aşamasına geçilir. Embriyonun kız ya da erkek olması çiftin talepleri doğrultusunda belirlendiği gibi şansa bırakanlar bu konuda işlem yaptırmayabilirler. Normal yollardan hamile kalacak olanların da kullanabileceği bir yöntem olduğundan şansa bırakmaktan yana olmayanlar bu alanda yardım alabilirler.

Yardım almak isteyen çiftlerin kontrollerinin yapılmasının ardından kadın veya erkeğe göre farklı yöntemler kullanılabilir. Kadınlarda oluşan sorunlar nedeni ile gebeliğin oluşması önleniyorsa yumurta donasyonu bu soruna çözüm bulunmasını sağlamaktadır. Yumurta nakli olarak da bilinen bu yöntemde kullanılacak olan yumurtalar farklı kişilerden alınarak sağlıklı bir embriyo oluşması için uygun koşullarda sperm ile birleştirilir. Tercih edilen yöntemler arasında yüksek başarı sağlayan bir seçenek olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Yumurtaların alınması için bağışçıların yapmış olduğu bağışlar kullanılabileceği gibi tanıdık kişilerden de alım yapılabilir. Daha kaliteli bir sonuç alınması için yapılacak tercihlerde en doğru ve sağlıklı seçimler yapılması gerekir. Uygulama sonrasında gebeliğin oluşmaması halinde aynı şekilde uygulamanın tekrarlanması başarı oranı arttırır.

Evlilik yaşının daha da ileri atılması ile çiftlerin bebek sahibi olma oranı düşmektedir. Doğal koşullarda yapılan denemeler ile uzun süre sonuç alamayanlar bu alanda profesyonel olarak yardım alabilirler. Her iki tarafında sorunu olması halinde embriyo donasyonu kullanılan bir yöntemdir. Dış koşullarda embriyonun oluşturulması için farklı kişilerden alınacak olan sperm ve yumurta ile birleşme sağlanır. Oluşan sağlıklı embriyolar bu yöntem sonucunda rahme yerleştirilerek başarılı sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Bu yöntem sık kullanılmasa bazı gerekli durumlarda kullanılması ile bebek sahibi olma imkanı olmayanların verimli sonuç almasına yardımcı olunur. Hastalık olması veya her iki tarafında elverişli olmaması durumunda kullanılan yöntem uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*