OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Türk seyyah 4 yıldır parasız geziyor

KÜLTÜR - SANAT/MANŞET

Tam dört yıldır diyar diyar geziyor. Son olarak İznik’e yolu düşen genç seyyah, görüntüsü ile dikkat çekti.

Kılık ve kıyafeti nedeniyle görenler ona önce “Hello” diyor! “Aleykümselam” karşılığını verince de insanlar, “Türk müş” diyerek şaşkına dönüyor. 30 yaşında ki Ferit Uç, tam dört yıldır Türkiye’yi dolaşıyor. Üzerinde, Anadolu motiflerinden oluşan ilginç kıyafeti ve elinde ki asasıyla seyyahları andıran Uç, evim dediği sırt çantasında ki tek kişilik çadırında kalıyor. Genç seyyah, para kullanmıyor. Hayatta kalabilmek için elindeki çıkartmaları ihtiyaçları karşılığında takas ediyor. Cep telefonu da kullanmıyor. Karşılaştığı ve samimiyet kurduğu insanların telefonlarını defterine yazıyor sadece. Gün geldiğinde arar sorarım diyor. Yolculuk yapmak istediğinde ise otostop çekiyor. Ona Haldun Dormen Tiyatrosunda bir süre oyunculuk yapan Egemen Öztoprak eşlik ediyor. İki arkadaş evlerinden ve ailelerinden uzak diyar diyar geziyorlar.

KADIN KUAFÖRÜYDÜ SEYYAH OLDU

İstanbul’da kadın kuaförü olduğunu söyleyen Ferit Uç,”Artık deli gibi sıkılmıştım. Birçok şeyin aynı olduğuna karar kıldım. Sabahtan akşama kadar çalışıyordum. Aldığım parayı da evin ihtiyaçlarına ve borca veriyordum. Bir ay çalışıyordum ve kazandığımı rahat rahat harcayamıyordum. O sebepten dolayı sıkıntılar geldi bana ve bu şekilde gezmeye karar verdim. Cebimde 36 TL ile Şişli’den Tekirdağ’a giderek, ilk adımı attım. Daha sonra param bitince de otostop yapmaya başladım. Dört yıldır da bu şekilde devam ediyor” dedi.

“YEMEK KARŞILIĞI ÇALIŞTIM”

Genç seyyah, aç kaldığında yemek karşılığında çalıştığını ifade etti. Çayı çok sevdiğini ve onun kutsal olduğuna inanan Ferit Uç, “Karsa kadar çay için gittiğimi bilirim. Gittiğim her yerinde beynimde fotoğrafını çekerim. Neden çünkü bir fotoğraf makinem yok. Hiç olmadı. Olmasını da çok istiyorum.”

“KUTSAL OLARAK İYİLİĞE İNANIYORUM”

Dünya görüşü ve inancının “İyilik” olduğunu söyleyen Uç, “İyilik, güzel bir inanç benim için. Bunu benimsiyorum. İster Müslüman, ister Hristiyan, isterse başka bir dinden benim için önemli olan iyi olan insandır. Hoş görülü olmak. Dinlemek, anlamak ve bilmek iyiye işaret etmek, benim için daha kutsal.”

“AİLEME VEFA BORCUMU ÖDEYECEĞİM”

Dört yıldır gezdiğini ve artık yeter diyen Uç, ” Ailem biraz zor durumda ev aldılar. Ödemelerde zorluk çekiliyor. Onlara olan vefa borcumu ödemek için yeniden çalışmaya başlamayı düşünüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON KÜLTÜR - SANAT

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT