OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Twitter Drone İle Paylaşım Yapma Uygulaması Geliştiriyor

Twitter Drone İle Paylaşım Yapma Uygulaması Geliştiriyor

TEKNOLOJİ

Son yıllarda oldukça popülerleşen Drone’lar için Twitter yeni bir uygulama başlatıyor. Sosyal paylaşım sitesi Twitter, kullanıcıların Drone ile çektiği video ve fotoğrafları kolay bir şekilde Twitter hesaplarında paylaşabilecekleri bir uygulama geliştiriyor. Twitter Drone uygulaması ile insansız hava uçaklarından çekilen görüntüler hızlı be kolay bir şekilde twitter hesaplarından paylaşılacak. Drone ile çekilen video ve fotoğraflar kullanıcılar tarafından paylaşılması dışında Drone hareketleri tweet ve beğeni ile de paylaşılabilecek.

Dünya’nın en popüler sosyal paylaşım sitesi ve mikroblog uygulaması Twitter, son dönemin en popüler teknolojik aletlerinden biri olan Drone’lar için patent başvurusunda bulundu. Twitter kullanıcıları böylece droneların aracılığıyla video ve fotoğraf çekerek Twitter hesaplarından paylaşabilecek. Drone’un hareketlerinin beğeniler, tweetler ve yanıtlar ile konrol edilmesi planlanıyor.

Twitter’dan konuyla ilgili olarak şimdilik net bir açıklama gelmezken, bir Twitter sözcüsü Amerikan Kanalı CNBC’ye ysptığı açıklamada ‘Drone Selfiesi’ tabirini kullandı. Yakın zamanda Twitter’ın bu projesi hayata geçecek mi, merakla bekleniyor.

DRONE NEDİR?

Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre “drone”, uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı veya misili anlamına geliyor. Drone’lar ya da uzun ismiyle insansız hava araçları (İHA) 20’inci yüzyılın birçok teknolojisi gibi önce savunma sanayi için geliştirildi. Önceleri gözlem amacıyla tasarlanan bu araçlar, askeri saldırılarda kullanılmaya başlanması daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.

Drone’ların Türkiye dahil olmak üzere yaygın kullanımı hala askeri. The Guardian ya da Huffington Post gibi yayınlarda drone’lar için ayrılmış özel bölümlerinde sıralanan haberlerin neredeyse tamamı bu konularla ilgili. Hatta Amerika drone saldırılarının neden olduğu can kaybını kayıt altına alan şöyle mobil uygulamalar bile mevcut.

Bunların bir sonucu olarak hafızalarda çatışma ve savaşlar gibi doğrudan şiddeti çağrıştıran olaylarla özdeşleşen drone’ların amatör ve ticari kullanımı ise son dönemde gittikçe yaygınlaşıyor. Bu durum, drone’ların yeniden tanımlanması gerekliliğini getiriyor. Amerika başta olmak üzere, yeni yasal düzenlemelerle drone’ların askeri savunma ve saldırı dışında kullanım alanlarını tartışmaya açıyor.

Vietman Savaşı’ndan günümüze askeri drone’lar

İnsansız hava araçlarının askeri kullanımı fikrinin 1800 sonlarına kadar gittiği belirtiliyor. Modern çağda savaşla özdeşleşen silahlı drone’ların kullanımıyla ilgili en bilinen örneklerden biri de Vietnam Savaşı. Savaş sırasında yaklaşık 3,500 İHA operasyonunda kullanılmasıyla tarihin belki en çok bilinen drone’larından biri de radyo kontrollü, yüksek hızlı Ryan Firebee oldu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaygınlaşmaya başlayan silahlı drone’ların kullanımı o kadar yaygınlaştı ki, Batı Galler, insansız hava aracı üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerden bir olma iddiasıyla drone’lara özel havaalanını açtı, Türkiye, Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) programı kapsamında yerli askeri drone’larını üretmeye başladı, Amerika Kuzey Kore nükleer silahlarını takibe almak için kullandığı Global Hawk’ı, Japonya depremi sonrası hasar tespiti için Fukushima Daichi nükleer santraline gönderdi. Örnek listesi oldukça uzun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON TEKNOLOJİ

Placeholder

Kamera İç Özellik

Güvenlik sistemlerinin en yaygını olan kamera sistemlerinde genel olarak hep tüm sistemin
Placeholder

Oyun Oynayarak Mutlu Olmak

Hayatın tekdüzeliğini oynadığımız oyunlar ile gideririz, oyunların olmadığı hayat sıkıcıdır, başkalarıyla yarışmak,
smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT