OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

U.Ü Tıp öğrencileri Müşküle köyünde sağlık taraması yaptı

SAĞLIK

İznik’in Müşküle köyünde sağlık taraması gerçekleştiren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu üyesi tıp öğrencileri, tedavi ettikleri hastalardan hayır dua aldılar.
Bursa Uludağ Tıp Fakültesi, Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu üyesi 120 tıp öğrencisi dün İznik’in Müşküle Köyünde sağlık taraması yaptı. Farklı branşlarda 10 doktorunda katıldığı etkinlik, iki gün sürdü. Köy okulunun bahçesine kurulan sağlık çadırında köy halkı tek tek ücretsiz sağlık taramasından geçti.

Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu 1999 yılın da kuruldu. 19. sağlık etkinliğinin 1. etabını Müşküle köyünde gerçekleştiren tıp öğrencileri, sağlık hizmetlerinin sıkça ulaşamadığı bölgelerde faaliyet gösteriyor. Düşünce topluluğunun başkanı Barış Yıldız, “Bu yıl 19’uncusu olan etkinliğimizi Müşküle köyünde gerçekleştirdik. 1’inci sınıftan 6’ıncı sınıfa kadar tüm tıp fakültesi öğrencileri, pratisyen, asistan, uzman doktorlar ve bir Prof. Dr. hocamız ile birlikte önce saha çalışması yapıyoruz. Ardından ateş, nabız ve şeker ölçümü gerçekleştiriyoruz. EKG ve röntgen çekiyoruz. Hastaların anamnezlerini yani hastalık teşhislerini koyduktan sonra sponsorlar aracılığı ile elde ettiğimiz ilaçları yine ücretsiz olarak veriyoruz. Ardından köy genelinde sağlıklı yaşam anketleri yapıyoruz. Çocuklara ağız sağlığı eğitimi ve ücretsiz diş macunu ve fırçası dağıtımı yapıyoruz. Bu yıl etkinliğimizin ilkini Müşküle köyünde gerçekleştirdik. Mayıs ayında da 2’incisini yapıcaz. İki günde iyi yüz ve üzeri hasta bakma hedefimiz var. Ancak bazen bunu da aşıyoruz” dedi.

“KÖYLERDE ROMATİZMAL HASTALIK ÇOK”

Topluluk başkanı Yıldız, “Köylerde genellikle baktığımız da çalışan insanlar oldukları için romatizmal hastalıklar daha yüksek. Tüberküloz, şeker. Bunun arkasını sigara nedeniyle Koah takip ediyor. Üst solunum yollarında enfeksiyonlar çok” dedi.
Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Yeşim Uncu, “Uludağ Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile hep birlikte Bursa’da 19 yıldır devam eden bir proje bu. Nesilden nesile geçen bu bilinçle birlikte sağlık hizmetinin ulaşmadığı köylere gidiyoruz. Buralarda sağlık çadırı kuruyoruz. İhtiyacı olanlara sağlık hizmeti sunuyoruz hem de sağlıklı olmakla ilgili bilinçlendirme yapıyoruz. Bu proje bir düşünce topluluğuna ait. Onlar gerçekleştiriyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON SAĞLIK

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT