OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Unesco forumundan uyarı geldi

GÜNDEM/MANŞET

SUR İÇİ VE DIŞI İMAR KONTROL ALTINA ALINMAZSA UNESCO HAYAL OLABİLİR
2014 yılında Dünya Miras Komitesi (Unesco) tarafından geçici listeye alınan İznik, tarih, doğa, göl ve tarımı ile bütün olan evrensel değerlerini koruyamazsa liste dışında kalabilir. Öncelikli olarak şehir yapılaşması göze çarpıyor. Sur dışında ki zeytin bahçeleri imara açılırsa Unesco rüyası son bulabilir.
Dünya Miras Komitesi (Unesco) tarafından 2014 yılında geçici miras listesine alınan İznik’i bugün Gençlik Formu Simülasyon ekibi ziyaret etti. 21 ülkeden oluşan gözlem ve inceleme ekibi, İznik’in tarihi görselliklerinin yanında sur içi ve sur dışı yapılaşmadaki son durum hakkında İznik belediye başkan yardımcısı Necati Tosun ve Müze müdür vekili Mehmet Hasan Bozkurt’tan bilgi aldı.

Dünya medeniyetlerinin korunması ve evrensel birliktelik konusunda Dünya’nın her yerini gezen Unesco Gençlik Forumu ekibi, hazırladıkları simülasyonu önce kendi ülkelerinde forum çerçevesinde tartışmaya açacaklar. Adından Dünya Miras Listesine karar verenler toplantısında masaya yatıracaklar.

EVRENSEL DEĞERLERİ KORUNMALI
Dünya Gençlik Forumu üyeleri, “öncelikle İznik’in evrensel değerleri var mı? Özgün bütünlüğü yerinde mi? Tüm bunlar korunabiliyor mu? Yerel yönetimler bunları koruyabiliyor mu? Koruyabileceklerini ispat ettiler mi? Tüm mesele burada yatıyor.”

TARIM VE GÖL DE ÖNEMLİ FAKTÖR
Sadece tarihsel mirasın değil şehrin bütünlüğünü korumanın çok önemli olduğuna değinen forum ekibi, “İznik, sur içerisinde kentsel yapıları ve tarihsel yapıları ile özgün bütünlüğünü korumalı. Bunların silüeti bozulmamalı. Yüksek binalar olmamalı. Bu sur dışı içinde geçerli. İznik’e sur dışından bakıldığında zetin bahçeleri ile özdeştiğini görmekteyiz. Bunların korunması gerek. Sur dışında bazı bölgeler imara açılmış. Bu da evrensel değerleri etkiler. Sıkıntı verici diyerek, daha fazla dezenformasyona uğramamalı” uyarısında bulundular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT