OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Ünlü seyyah’ın kültür rotası

KÜLTÜR - SANAT/SÜRMANŞET

Kültür Rotaları Derneği tarafından Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden alınan rotaların belirlenmesi ve işaretlenmesi amacıyla hazırlanan ve kabul edilen Ab Projesi İznik’te devam ediyor.

İznik Belediyesi İzzet Peşte Su Sporları Kamp ve Eğitim Merkezi’nde çalışmalarını yürüten 9 kişilik ekibin 6 sı gönüllü olarak çalışıyor.Macaristan,Ukrayna,Almanya, Belçika,Hollanda Kanada ve İskoçya’dan katılımcıların bulunduğu ekibin liderliğini Joseph Favre Felix yaparken ülkemizden Genel Koordinatör Yrd. olarak ise Berhat Onat Alan bulunuyor.Proje ekibi açıklamasında “AB Projesi kapsamında bizler İznik’te Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesi’nde belirttiği rotaları işaretliyoruz. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın başta olmak üzere, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tosun’a bizlere sağladıkları imkanlardan ve desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Kimdir Evliya Çelebi ?

Evliya Çelebi, 40 yılı aşkın bir süre boyunca uzak diyarlara seyahat etmiş ve İstanbul’da doğmuş bir Osmanlı Türk’üdür. Padişah toprakları boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun Orta Doğu ve Balkanlar’daki sınırlarına ve hatta Habsburg Hanedanı’nın Viyana’daki imparator tahtına, Nil nehrine, Kafkaslar ve İran’a, yani sınırların da ötesine çok sayıda sefere çıkmıştır. Seyahatlerinin sebebi, genelde resmi görev olmuştur ancak bazen keyfi olarak da sefere çıktığı olmuştur. Evliya’nın 17. yy’deki gündelik yaşam gözlemleri, o zamanlara dair eşsiz bir kaynak niteliğindedir. Sahip olduğu birçok özelliğin yanı sıra Evliya, aynı zamanda bir tasvirci, derviş, müzisyen ve dilbilimcidir. Kendini ‘Dünya gezgini, insanoğlunun dostu’ olarak adlandıran Evliya’nın, üzerinde ‘Dünya gezgini Evliya’ yazan bir yüzük taktığı da bilinmektedir. Kendisi, gezilerinde gördüğü her şeyi tasvir etmeyi amaç edinmiş ve bizlere, 10 ciltten oluşan ‘Seyahatname’ adlı kaynağı bırakmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON KÜLTÜR - SANAT

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT