OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Yeni yıl zamları açıkladı! 2016'da alkol ve tütüne zam yapıldı mı?

Yeni yıl zamları açıkladı! 2016’da alkol ve tütüne zam yapıldı mı?

EKONOMİ

Yeni yıla girilmesiyle beraber yeni zamlarda açıklandı. Peki, 2016 yılında nelere zam yapıldı? Alkol ve tütüne zam yapıldı mı? Yeni yıl da alkol ve tütün fiyatları ne olacak? Yeni yıl zamları ile alakalı merak ettiğiniz herşey haberimizde..

2016 yılına girilmesiyle beraber yeni zamlarda birbiri ardına geldi. Peki, yeni yıl da nelere zam yapıldı. 2016 yılının ilk zammı neye yapıldı? Alkol ve tütün ürünlerine yeni yıl da zam yapıldı mı? 2016 yılında alkol ve tütün oranlarına yapılan zam, tüketiciye nasıl yansıyacak. Yeni yılda alkol, tütün ve cep telefonu satışlarında uygulanan vergilere yapılan zamlar ile ilgili tüm merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz.

İşte yeni yıl zamları! Bakın yeni yılda hangi ürünlere zam yapıldı?

Yeni yıla girilmesiyle beraber alkollü içecekler, sigara, cep telefonlarından alınan vergi ve elektrik fiyatlarına belli oranlarda zamlar yapıldı.

Bugünkü Resmi gazete’de yayınlanan karara göre; Biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu. Rakının 2 litre için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artarak 130 lira 68 kuruş oldu. Cin ve votka için vergi tutarı 134 lira 3 kuruş, likörün vergisi de 150 lira 71 kuruş oldu. Sigara ve tütün ürünlerinde ise hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı.

Cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutarı da 120 liradan 160 liraya çıktı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı. Alkol, tütün ve cep telefonu satışlarına yapılan yeni yıl zamlarının tüketiciye nasıl yansıyacağı ise büyük bir merak konusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON EKONOMİ

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT