OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Yeşil camii’nin açılışı yapıldı

GÜNDEM/SÜRMANŞET

İznik Yeşil Camii bugün Bursa Büyükşehir belediyesi başkanı Recep Altepe, İznik kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, beldiye başkanı Osman Sargın, Bursa Kültür Daire Başkanı Aziz Elbas, AKP ilçe başkanı Mahmut Hersek, CHP ilçe başkanı Ayan Özer, İznik müftüsü Veli Vehbi Bardakçı’nın dualarıyla kurdelasını keserek ibadete açtılar.

Mayıs 2015 tarihinde İznik’in sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami’de restorasyon çalışmaları sona erdi. Büyükşehir belediyesine 1 milyon 3 yüz bin liraya mal olan Yeşil camii bugün cuma namazında başkan Recep Altepe’nin katılımıyla açıldı.
Camii açılışında konuşan Recep Altepe, “Bugün ecdadımızın 630 yıllık eserini restore ettik. Candarlı Halil Hayrettin Paşa tarafından başlatılan ancak ömrü vefa etmediği için oğlu Ali Paşa tarafından bitirilen güzel bir eser. 6 asır bir zamandan sonra ilk günkü özelliğine kavuşarak orjinal haline büründü. Ecdadımıza olan vefa borcunu da nöylelikle ödemiş olduk. Her cuma olduğu gibi bir cami açılışı yapıyoruz. Bu cuma da bu güzel camimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. İznik belediyesinin büyükşehir ile birlikte eli kolu da güçlendi. İznik’in merkezinde yapılması gereken ne varsa buna köylerde dahil. Sadece tarihi eser bazında 51 adet proje başlatmışız. Genelde de bu iki yüz projeyi geçmiş. İşte büyükşehirle birlikte neyin oluğunun en büyük göstergesi alt yapısıyla ve üst yapısıyla İznik yenileniyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON GÜNDEM

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT