OLAYLARI HALKA RAPOR EDEN GAZETE

Zararı yerinde inceledi

EKONOMİ/SÜRMANŞET

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın  ve Belediye Meclis Üyeleri Öner Erim ve Mustafa Ersöz  ile birlikte Göllüce ve Müşküle Mahallesi Zeytin Üreticileri İle bir araya gelerek birlikte zeytinlikleri dolaştı.

Başkan Sargın’ı Göllüce Mahalle Muhtarı Hasan Ayar ve Zeytin Üreticileri karşıladı. Zeytinlik tarlalarını birlikte gezen heyet, kardan dolayı Göllüce, Müşküle, Mustafalı, Aydınlar, Derbent mahallerinde %20 kırılma olduğu belirtti.

Tek gelirlerinin zeytin olduğunu belirten Zeytin Üreticileri, 11 ayda bir verim alırken yaşanan olumsuz hava şartları nedeni ile 30 aydır gerekli verimi alamadıklarını söyledi. Ağaçlarımız bakımlı olduğu için ağaçlar çalışıyor. Hava şartları nedeni ile sıcaklık derecesi -7’leri gördü. Havalar ısındığında don yanıkları ortaya çıkarsa 2017 yılında  yine ürün alamayacağız. Bu da bizim ekonomimize darbe vuracaktır.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı açıklama da” Yoğun kar yağışı nedeni ile mahallerimizde doğal afette meydana gelen zeytin dal kırıklarını gezdik. % 20 lere varan dal kırılmaları olduğunu gördük. Gerekli çalışmaları yaparak bakanlıklara bildireceğiz. Siz değerli üreticilerimizin taleplerini ileteceğiz. İznik’in Güney yakasında çok büyük kırılmalar olmuş. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de gerekli çalışmaları sürdürüyor. Allah daha büyük afetlerden korusun. Bütün zeytin üreticilerimize geçmiş olsun” dedi.

Başkan Sargın, zeytin tarlalarını gezdikten sonra Göllüce ve Müşküle mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Tek gelirlerinin zeytin olduğunu belirten çiftçiler, Borçların ertelenmesi, Faizsiz kredi sağlanması ve incelemelerin yapılarak maddi destek sağlanmasını talep ettiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*

EN SON EKONOMİ

smok alien smokal85 ayak mantarı kredi hesaplama Akıllı Tahta Kek Kalıbı medyum Güncel Spor Haberleri
YUKARI GİT