Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Zorunlu Sigortaları Yaptırmayanları Ruhsatı İptal

ozlem-2

Trafik sigortası yaptıranları, yaptıracakları; cezai yaptırımlarla karşılaşmamaları, araçlarının trafikten men edilmelerine engel olmaları için uyardığımız poliçe yenileme dönemleri ile ilgili Sigortacılık Kanunu’nda da yeni bir uygulamaya geçildi.

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun ilgili maddesine göre; sigorta dalında tanımlanmış, zorunlu olduğu halde yapılmayan 11 sigortayı yaptırmayanlar veya süresi gelip-geçtiği halde poliçesini yenilemeyenlerin ruhsatları iptal olacak.

Kanunun 13 ve 14’ünce madellerince hazırlanan Zorunlu Sigorta Takibine bağlı yönetmelik 9 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de de yayınlandı. İlgili düzenlemeyi gazetemizde değerlendiren Yenişehir Özlem Sigorta sahibi Salih Hoşgönül, bunun sigortacılık alanında devrim niteliğinde olacak bir karar olduğunu belirterek, sektörün prim üretiminin ciddi oranlarda artacağını söyledi.

1 Ocak 2015 tarihine kadar düzenleme uyarınca sigorta şirketleri, özel emeklilik kurumları ve reasürans şirketlerinin ”Güvence Hesabı” adında bir yapılandırmaya gideceğinin üzerinde duran Hoşgönül, bir veri tabanı ve merkez hesabı oluşturulacağını da belirtti. Zorunlu sigorta kapsamında yer alan sigorta çeşitlerinin takibinin yapılacağını dile getiren Hoşgönül, 5684 sayılı Sigortacılık Yasası’nda yer alan özel güvenlik, kötü uygulama, kıyı güvenliği karayolları, taşıma gibi alanlarda da 11 sigorta dalının bu düzenlemeden etkileneceğini de belirtti.