• 22-izn-1-1.jpg
  • 22-izn-1-3-.jpg
  • iznik-te-tarihi-eserler.jpg

Bizans ve Selçuklu’ya ait iki eser koruma altına alındı tabi etrafında ki 13 parselde sit alanı

KATEGORİ: KÜLTÜR - SANAT

İznik’in Göllüce köyü Balarım Sokakta geç Bizans dönemine ait çeşme ve Selçuklu dönemine ait hamam, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kararınca koruma altına alındılar.  Göllüce köyü muhtarı Hasan Ayar, geçtiğimiz yıl mevcut tarihi eserlerin restore edilmeleri konusunda Bursa Büyükşehir Belediyesine müracaatta bulunmuştu.

Daha önce muhtarlığın envanterinde olan ve daha sonra Büyükşehir yasası ile belediyenin tasarrufuna geçen tarihi çeşme ve hamam, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün 9 eylül 2017’de aldığı karar ile koruma altına alınarak kültür varlıkları envanterine girdi. Bizans ve Selçuklu dönemi eserlerinin bulunduğu alanda yer alan 13 parsel de koruma alanına dahil edildi. Yani birinci derece sit alanı oldu.

“YABANCILARIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR”
Göllüce köyü muhtarı Hasan Ayar, “Her iki tarihi yapı zamana karşı direniyor. Kerpiç bir evin dış duvarında bulunan Bizans dönemi çeşmeden bugün su akmasa da köye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kerpiç evin dış duvarına sonradan parçalar halinde monte edilen Bizans çeşmesi, ne zaman ve kim tarafından buraya getirildiği bilinmiyor” dedi. Tarihi Bizans çeşmesinin her iki yanında 2’şer adet çiçek desenli sütun yer alıyor. Suyun aktığı yalak olarak da tabir edilen mermer bölümün önünde ise yine o döneme ait yazıt bulunmakta.

“ÇATISINDA İNCİR AĞACI ÇIKMIŞTI”
Muhtar Ayar, “İznik’te Selçuklu dönemine ait 2 adet hamam var. Bunların bir tanesi Göllüce’de. Bizans kalıntılarının üzerine inşa edildiği tahmin ediliyor. Tek kubbeli olan hamamı Horasan’dan göç eden Kayı Boyu Türkleri inşa etmiş. 1975 yılına kadar hizmet verdiğini biliyoruz. Halkın sahil kıyısına yerleşmeye başlamasıyla hamam atıl kaldı. Kaderine terk edildi. Geçen yıl da Büyükşehir Belediyesi Hamamın etrafını detaylı bir şekilde temizlemişti. Şimdi her iki eserin restore edilmesini bekliyoruz” dedi. Kubbesinde Hamam’da Selçuklu sanatına has yıldız desenleri bulunuyor. Ve tek odalı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from KÜLTÜR - SANAT

YUKARI ÇIK
destek patent