102 yaşında delikanlı başı oldu

GÜNDEM, MANŞET

İznik’te gerçekleşen düğün töreninde, gelin arabasının önünü kesen 102 yaşında ki Hamit Biçer, o gün mahallenin en büyük delikanlı başı oldu.
“Bizim zamanımız da delikanlı başı olurdu. O mahalleden kız almak zordu. Şimdi ise bunların tümü unutuldu” diyen 102 yaşında ki Hamit Biçer, yaşadığı sokta ki düğün töreninde delikanlı başı oldu.
Ahmet Kuş ve Hüseyin Acar, ailelerinin düğün töreninde yaşananlar Anadolu geleneği olan örf ve adetlerimizi bir kez daha hatırlattı.
Sinem ve Mehmet Acar çiftinin düğün töreninde yaşanan gelin alma da sürpriz bir isim meydana çıkarak delikanlı başı oldu. Bu kişi tam 102 yaşında ki Hamit Biçer’di.

İHTİYAR DELİKANLI
Gelin alma töreni geçtiğimiz hafta Selçuk mahallesinde yaşandı. Kız tarafının oturduğu sokakta yaşayan ihtiyar delikanlı Hamit Biçer, gelin arabasının önünü kesti. Gelin ve damadın içerisinde bulunduğu düğün aracının önüne sandalye koyup oturan Hamit dede, erkek tarafından adet olan tavuk ve bir tepsi böğrek istedi. Damadın babası Hüseyin ve ağabeyi Hakan Acar, araçtan inerek 102 yaşında ki delikanlı başı Hamit Biçer’in önce elini öptü ardından istenen tavuk ve bir tepsi böreği verdi. Hamit dede, gelin arabasının önünden alkışlar ile kalkarak gelin ve dama da yol verdi. Genç çifte dua ederek mutluluklar diledi.

MART AYINDA EŞİNİ KAYBETTİ
Asırlık çınar Hamit Biçer, geçtiğimiz mart ayında hayat arkadaşı 100 yaşında ki Emine Biçer’i kaybetti.
Bulgaristan’ın Burgaz ilinin Kiremitlik Köyü’nde 1912 yılında dünyaya gelen Hamit Biçer, 23 yaşına geldiğinde komşu köyden 20 yaşındaki Emine Biçer ile hayatını birleştirdi. Biçer çifti, savaş nedeniyle Türkiye’ye göç ederek, Bursa’nın İznik İlçesi’ne yerleşti. 55 yaşında bir çocukları ve 14 torunları olan Emine Biçer, geçtiğimiz mart ayında 100 yaşında hayatını kaybetti.

UZUN YAŞAMIN SIRRI YOĞURT
Her öğünde mutlaka yoğurt ve ayran içtiğini söyleyen Hamit Biçer, “Bana uzun yaşamın sırrını soruyorlar. Hiçbir zaman yemek ayırmadım. Soframızda ne varsa Emine ile paylaştık” demişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.